Wykrywanie wycieków wody

Lokalizacja wycieków wody

Nazywam się Maciej Krysztafkiewicz i nieskromnie mogę napisać, że jestem właścicielem najlepszej i najskuteczniejszej firmy zajmującej się wykrywaniem wycieków wody na Górnym Śląsku. Posiadam najbardziej nowoczesny sprzęt pomiarowy o najwyższej czułości, rozdzielności i innych parametrach. Doświadczenie jakie zebrałem przez lata pracy z nieszczelnościami instalacji wodnych przewyższa inne firmy wielokrotnie. Na swoim koncie jako firma mamy ponad 2500 zlokalizowanych (mój wynik to ponad 1700 udanych lokalizacji -stan na grudzień 2021 roku) wycieków wody. Działamy w branży od 2010 r., usługi diagnostyki instalacji wykonujemy tylko w województwie śląskim. Lokalizujemy wycieki z wszystkich instalacji wewnątrz budynków mieszkalnych oraz lokalach usługowych, obiektach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Szukamy wycieków z instalacji zewnętrznych – sieci wodociągowych oraz instalacji hydrantowych.

Wykrywanie wycieków wody w budynkach

W każdym budynku mamy cztery instalacje, które mogą być potencjalnym źródłem napływu wody powodującej zniszczenia powłok malarskich, uszkodzenia ścian oraz innych elementów budynku takich jak listwy przypodłogowe lub ościeżnice drzwi. Nasza praca diagnostyczna polega na zbadaniu szczelności instalacji: wody zimnej, wody ciepłej, ogrzewania centralnego oraz kanalizacji. Jak wynika z mojego doświadczenia zawodowego najbardziej niebezpieczne i wyciekogenne są instalacje pozostające pod stałym ciśnieniem wody czyli ciepła i zimna woda. W drugiej kolejności jest instalacja CO, a na samym końcu z najmniejszą liczbą wycieków znajduje się instalacja odpływowa czyli kanalizacja. W tym miejscu muszę wspomnieć także o innych źródłach napływu wody, którymi też się zajmujemy, ale nie są one tematem tego artykułu. Woda może napłynąć przez komin, balkon, taras lub okna. Woda jest żywiołem, na który działają siły fizyki i dlatego tak trudno logicznym trybem myślenia ogarnąć drogę i sposób w jaki pojawiła się w naszych domach. Od tego jesteśmy My – dlatego zapraszam do lektury i kontaktu – 731 925 925 Maciej Krysztafkiewicz

Lokalizacja wycieku wody z instalacji wody zimnej

Nieszczelność instalacji zimnej wody to jak wynika z moich obserwacji 25 – 30% wszystkich wycieków wody w budynkach. Wypływ wody z instalacji pod ciśnieniem ma zawsze niszczycielski wpływ na stan techniczny budynku oraz zdrowie domowników i użytkowników. Jak powstają takie nieszczelności? To w przeważającej liczbie nieszczelności przez ludzki błąd czyli pokłosie słabego dnia hydraulika, dopiero później przyczyną są błędy fabryczne materiału lub ruchy górotworu (temat bardzo aktualny na Górnym Śląsku). Oczywiście z punktu widzenia instalatora to wszystko wina wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna, ale wszystko zależy od punktu widzenia. My chcemy tylko znaleźć wyciek i naprawić nieszczelną instalację.

Jak znaleźć wyciek wody?

Dysponujemy wszystkimi możliwymi metodami badawczymi do lokalizowania wycieków wody z instalacji zimnej wody w budynkach. Nieszczelność zimnej wody daje trochę mniejsze pole go popisu firmom dysponującym tylko kamerą termowizyjną. Niestety zimna woda to konieczność uruchomienia wszystkich metod badawczych. Przede wszystkim próba ciśnieniowa – więcej o badaniu ciśnienia – https://wyciek.pl/portfolio-item/proby-cisnieniowe-instalacji/. W następnej kolejności pomocnicze badanie kamerą termowizyjną – więcej o tym badaniu na https://wyciek.pl/portfolio-item/badania-termowizyjne/. Finalnie, zawsze najważniejsza jest próba szczelności instalacji zimnej wody gazem znacznikowym – o technice gazu znacznika przeczytacie Państwo na https://wyciek.pl/portfolio-item/gaz-znacznikowy/ Jeżeli zachodzi taka potrzeba wykonujemy badanie nasłuchowe. Mamy taką zasadę, że im więcej metod badawczych wskazuje to samo miejsce potencjalnej nieszczelności – tym lepiej. Tym pewniej wykonuje się odkucie posadzki lub ściany. Podsumowując, szukanie wycieku z instalacji zimnej wody to zawsze większe wyzwanie niż wypływ wody z innych instalacji, ponieważ niewiele metod badawczych pozwala na jego skuteczną diagnostykę.

Wykrywanie wycieku z instalacji ciepłej wody użytkowej (CWU).

Zdecydowana większość poszukiwanych nieszczelności z instalacji wodnych to wycieki ciepłej wody. Decydują o tym dwa powody. Pierwszy: instalacja narażona jest na działanie ciepłej wody. Instalacja CWU chłodnie (kurczy się) i rozgrzewa się (rozszerza się) co powoduje naprężenia i delikatne ruchy instalacji. Skutkuje to powstaniem pęknięć w instalacjach klejonych i zgrzewanych w najsłabszych punktach instalacji. Drugi powód to taki, że instalacja ciepłej wody w przypadku faktu posiadania instalacji cyrkulacyjnej w budynku jest zdublowana więc prawdopodobieństwo pojawienia się nieszczelności zwiększa się dwukrotnie. Bardzo często zdarza się, że nieszczelność ma miejsce właśnie w miejscu łączenia rur cyrkulacji i ciepłej wody.

Metody lokalizacji wycieku wody.

W przypadku szukania wycieków z instalacji ciepłej wody w budynkach mamy o jedną pewną metodę badawczą więcej. Śmiało można korzystać z badania termowizyjnego – więcej o badaniu termowizyjnym przeczytacie Państwo w zakładce https://wyciek.pl/portfolio-item/badania-termowizyjne/. W przypadku dużego wypływu ciepłej wody z instalacji badanie termowizyjne rzeczywiście może być głównym i jedynym badaniem diagnostycznym nieszczelności. Na tej fali działa wiele w firm lokalizujących wycieki – mam kamerę termowizyjną – znajdę każdy wyciek. Niestety nie jest to takie proste… Wykonujemy zawsze podstawowe badanie diagnostyczne w celu identyfikacji problemu. Jest oczywiście próba ciśnieniowa instalacji https://wyciek.pl/portfolio-item/proby-cisnieniowe-instalacji/. W przypadku, kiedy badanie termowizyjne nie jest jednoznaczne (przypadku niewielkich przecieków) lub pokazuje wiele punktów o podwyższonej temperaturze (duży wyciek, instalacja w ścianach lub płytko pod posadzką) konieczna jest dodatkowa próba szczelności instalacji gazem znacznikowym w celu definitywnego potwierdzenia wskazań badania termowizyjnego. Taki przypadek opisuję w swoim blogu pod adresem http://termeo.blogspot.com/2021/11/precyzyjnie-w-punkt-i-bezgotowkowo-tak.html. Skutecznie połączyłem zalety badania termowizyjnego i gazu znacznika. To musiało się udać. Odkucie wycieku było bardzo precyzyjne. Tak właśnie lokalizujemy wycieki ciepłej wody.

Lokalizacja przecieków z instalacji centralnego ogrzewania

Instalacja centralnego ogrzewania to druga po rurach z wodą instalacja powodująca największe zalania i zniszczenia. Jeżeli w przypadku instalacji z kotłem gazowym od razu jest to widoczne, że coś się źle dzieje (poniżej wartości 0,7 bara kocioł gazowy się wyłącza), to jeżeli instalacja jest zasilana ciepłą wodą miejską lub z wymiennika w budynku, gdzie Państwo mieszkacie, to praktycznie jak w przypadku wody użytkowej nie ma kontroli nad tym wyciekiem. Woda wypływa pod ciśnieniem z instalacji bez żadnej kontroli. Ciekawą przypadłością wycieków z instalacji grzewczej jest to, że stają się bardzo popularne szczególnie pomiędzy 10 września a 10 maja każdego roku. W okresie letnim większość właścicieli zapomina lub chce zapomnieć, że ich instalacje są nieszczelne. Apeluję tylko o to, żeby nie zapominać w okresie wakacyjnym o CO, to najlepszy moment na poszukiwanie nieszczelności, ponieważ jest ciepło i czas nas nie nagli. Wyróżniamy dwa podstawowe modele instalacji: ogrzewanie grzejnikowe i ogrzewanie podłogowe. W obydwu przypadkach zdarzają się nieszczelności.

Szukanie wycieków z instalacji grzejnikowej

Instalacje grzewcze z grzejnikami to przede wszystkim instalacje zasilane przez klasyczne połączenia trójnikowe pod posadzką. Instalacja (zasilania i powrotu instalacji) przebiega pod posadzką i zasila poszczególne grzejniki w budynku. Wycieki zdarzają się przede wszystkim w miejscach łączenia rur. W naszym przypadku badanie przebiega w następujący sposób. Najpierw kamerą termowizyjną lokalizujemy trójniki instalacji, wyznaczamy te najbardziej podejrzane z najwyższą temperaturą. Następnie traktujemy instalację gazem znacznikowym – więcej o tym badaniu https://wyciek.pl/portfolio-item/gaz-znacznikowy/. Jedynie interpretacja wyników kilku badań pozwala na wskazanie miejsca nieszczelności z instalacji CO. W przypadku niewielkich wycieków (potrzeba dolewania do instalacji raz na tydzień lub rzadziej) pojawia się problem. Jeżeli wypływ wody jest bardzo niewielki to proponujemy wlewanie uszczelniacza chemicznego do instalacji grzewczej. Wszystkie rodzaje uszczelniaczy oraz opis ich działania są na mojej stronie http://uszczelniacze.net/

Szukanie wycieku z instalacji ogrzewania podłogowego

Niestety wycieki wody z podłogówki nie są rzadkością. Pętla grzewcza powinna być wykonana z jednego kawałka rury i zwykle tak jest. Co więc powoduje nieszczelności tej instalacji? Zwykle powody są dwa. Pierwszy to wady fabryczne materiału czyli rury PEX. Rury potrafią popękać wzdłużnie, zdarzają się też inne ciekawostki. Drugi powód to uszkodzenia mechaniczne powstałe już po ułożeniu rur na styropianie. Niechlubny prym w demolce instalacji wiodą chłopaki od wylewek. Nieszczelne ogrzewanie podłogowe diagnozuje się przede wszystkim kamerą termowizyjną. Więcej o badaniach termowizyjnych przeczytacie Państwo w zakładce https://wyciek.pl/portfolio-item/badania-termowizyjne/ Na powierzchni podłogi widoczne są na obrazie termowizyjnym pętle grzewcze, badanie polega na poszukiwaniu miejsc o najwyższej temperaturze – są to punkty, gdzie gorący czynnik grzewczy wypływa z instalacji. Zwykle nie potrzeba innych technik badawczych, bardzo rzadko wykonuje się próby szczelności instalacji ogrzewania podłogowego gazem znacznikowym.

Lokalizacja wycieku z instalacji podziemnej

Woda wypływa także z zewnętrznych instalacji wodnych. Cieknące magistrale wodne to poważny problem, ponieważ straty wody w porównaniu do wycieków w budynkach są ogromne. Strata wody 5 m3 wody na dobę jest traktowana jako przeciętny, raczej niewielki wyciek wody. Wycieki z instalacji podziemnych to zupełnie inny gatunek nieszczelności. W tego typu wyciekach decydujące znaczenie mają przede wszystkim techniki nasłuchowe. Technika gazu znacznikowego także jest stosowana, jest ona jednak traktowana jako badanie ostatniej szansy lub badanie dodatkowe pomocnicze dla badania nasłuchowego lub badania korelacją cyfrową.

Wykrywanie wycieków z podziemnych instalacji wodociągowych

Podstawowe badanie diagnostyczne to nasłuch szumów wyciekowych. Każdy wyciek, wypływ wody generuje charakterystyczny szum. Badanie nasłuchowe wykonuje się mikrofonem gruntowym czyli geofonem. Cała diagnostyka polega na zmierzeniu natężenia szumu wycieku metr po metrze na całej długości badanego odcinka instalacji. Praca jest dość męcząca, ale bez większego problemu można wskazać obszar, gdzie pod powierzchnią ziemi może znajdować się nieszczelny fragment instalacji wodociągowej.

Lokalizacja wycieków z podziemnych instalacji hydrantowych

Wyciekająca woda z rur podziemnej instalacji hydrantowej to poważny problem. Brak stałego ciśnienia w instalacji skutkuje ciągłym włączaniem pompy lub pomp utrzymujących ciśnienie. Taki stan rzeczy może spowodować awarię urządzeń zapewniających stałe ciśnienie w instalacji. Poszukiwania nieszczelności to przede wszystkim użycie korelacji cyfrowej dla precyzyjnego namierzenia miejsca nieszczelności. W kolejnym kroku stosuje się badanie newralgicznego odcinka za pomocą geofonu, aby potwierdzić wskazania korelatora. Czasami używa się także gazu znacznikowego. Jest to badanie ostatniej szansy. Wymaga przygotowania instalacji, zabezpieczenia miejsca wykonywania pomiarów. Próba szczelności instalacji wodociągowej gazem znacznikowym to bardzo pracochłonne, ale skuteczne badanie, dające bardzo dobre rezultaty.

Wykrywania przecieków wody z kanalizacji

Instalacja odpływowa także może być nieszczelna. Cienkościenne i duże rury PVC są łatwym celem dla wierteł, spadających narzędzi czy innych butów roboczych. Są trzy podstawowe przyczyny nieszczelności instalacji kanalizacyjnej.

Uszkodzenia mechaniczne rur kanalizacyjnych

Przez uszkodzenia mechaniczne rozumiem, przede wszystkim wszelkie pęknięcia i zmiażdżenia rur spowodowane działalnością pracowników na budowie od momentu położenia instalacji do jej uruchomienia i zauważenia nieszczelności. Rury kanalizacyjne potrafią być zmiażdżone i ich powierzchnia pęka. Takie wycieki, uszkodzenia rur kanalizacyjnych są łatwe i proste do zauważanie w czasie inspekcji kamerą TV – więcej o tej metodzie badawczej przeczytacie Państwo w zakładce – https://wyciek.pl/portfolio-item/inspekcja-kanalizacji/. Zwykle wycieki z tego typu uszkodzeń są bardzo obfite i łatwo je zaobserwować, ponieważ ściany lub sufity mokną bardzo intensywnie w niedługim czasie po używaniu kanalizacji. Oczywiście techniki barwnikowe i dymowe genialnie działają w tego typu nieszczelnościach.

Przecieki wody z przewierconych rur kanalizacyjnych.

To osoby dział uszkodzeń mechanicznych. Podobnie jak wszelkiego rodzaju pęknięcia rury, otwory po wiertle są w miarę łatwe do zauważenia w czasie kamerowania (uwielbiam to słowo) rur kanalizacyjnych. Szukamy charakterystycznego stygmatu po wiertle na ściance rury. Wypływ wody z takiego przecieku nie jest już tak obfity na w przypadku zmiażdżenia. Co ciekawe, są to wycieki, które potrafią dawać o sobie znać okresowo.

Wypływ wody z rury kanalizacyjnej spowodowany uszkodzeniem przez wkręt.

Wycieki wody z kanalizacji spowodowane przez wykonany wkrętem otwór, to moim zdaniem najciekawszy rodzaj wycieku z kanalizacji. Nie będę ukrywał, mój ulubiony. Temat idealny do lokalizacji kamerą inspekcyjną. Wkręty w rurze są doskonale widoczne.

Brak uszczelek na łączeniach rur kanalizacyjnych.

Przyczyną wycieku wody z kanalizacji spowodowanego brakiem uszczelek w kielichach rur jest niedbałość osoby, która instalację wykonywała. Zwykle przed głównym montażem dopasowuje się rury wyciągając uprzednio uszczelki z kielichów, żeby było łatwiej wepchnąć rurę do kielicha, czasami jednak po wykonanym finalnym montażu zostają nadmiarowe uszczelki. Kto by się tym przejmował…? Jak to kto? Właściciele budynku lub mieszkania. Wyciek spowodowany brakiem uszczelki jest bardzo niewielki, może nie być stały. Jest w stanie pojawiać się i znikać na przestrzeni miesięcy. Nie można go wykryć za pomocą kamery TV. Pozostaje jedynie badanie barwnikowe – więcej o barwnikach przeczytacie Państwo w zakładce https://wyciek.pl/portfolio-item/badania-szczelnosci-barwnikami/ oraz badanie szczelności dymem znacznikiem. Napiszę wprost – nie lubię.

Wyciek wody z kanalizacji spowodowany wysunięciem rury z kielicha

Ten typ wycieku pojawia się bardzo często w nowych domach i mieszkaniach, gdzie rury zostały wysunięte i otwarte w czasie remontu lub budowy. Siła wycieku jest bardzo duża, woda wypływa prawie całą szerokością rury kanalizacyjnej. Nieszczelności tego typu są łatwe do znalezienia za pomocą wszelkich dostępnych metod badawczych. Wyciągnięte rury z kielichów zdarzają się też w drewnianych, szkieletowych budynkach, gdzie rury kanalizacyjne przyczepione są do drewnianej konstrukcji budynku.

Największym problemem wszystkich wycieków z kanalizacji jest to, że po wskazaniu miejsca nieszczelności, naprawa cieknącej instalacji wiąże się z wykuciem potężnej dziury w ścianie lub posadzce. Zwykle wykuty otwór jest o 50 do 100 % większy niż w przypadku naprawy wycieków instalacji z rur PP czy PEX.

Zapraszam Państwa do skorzystania z naszych usług.

telefon do mnie: 731 925 925

email: wyciek.pl@gmail.com

od Autora:

Każde z tych zdjęć to pewna historia. Wszystkie pamiętam i były one niestety różne. Gdzieś, ktoś nie chciał zapłacić, ktoś płakał, a ktoś inny bardzo się cieszył z dziury zrobionej w nowej łazience. Wbrew pozorom nasza praca to nie tylko pozbawiona uczuć usługa, ale przez chwilę Państwa wyciek staje się też naszym problemem, częścią naszego zawodowego życia – Mojego, Katarzyny, Tomka czy Leszka. Hmm … jakaś wyciekowa nostalgia mnie chyba opanowała.

Pozdrowienia

Maciej Krysztafkiewicz