Zadymianie kanalizacji

Zadymianie kanalizacji polega wprowadzenie do instalacji odpływowej bezpiecznego dymu w celu sprawdzenia jej szczelności. Takie badanie wykonuję się w dwóch przypadkach.

  1. W pomieszczeniach wyczuwalny jest odór kanalizacyjny i konieczne jest zlokalizowanie źródła jego pochodzenia.
  2. W budynku ma miejsce nieszczelność instalacji odpływowej i konieczne jest wykonanie próby szczelności w celu wskazania miejsca, gdzie wypływa woda.

Próbę szczelności dymem przebiega w taki sposób, że o instalacji odpływowej podłączane jest urządzenie generujące bezpieczny dym ( nie jest bezwonny, ale nie pozostawia trwałego zapachu w pomieszczeniach). Rury kanalizacyjne wypełniają się dymem, który wychodzi przez nieszczelności – braki uszczelek i inne otwory i wydostaje się na zewnątrz.  Tym sposobem widzimy jaką drogę pokonuje odór kanalizacyjny z miejsca nieszczelności do pomieszczeń, gdzie jest wyczuwalny przez domowników.

Podobnie przebiega badanie szczelności kanalizacji  pod katem lokalizacji nieszczelności.  Jak wynika z mojej praktyki zawodowej wycieki wody z kanalizacji to nie tylko potężne dziury ( po wiertłach) czyli pęknięte, zmiażdżone rury , ale to także braki uszczelek i niewielkie nieszczelności, których nie widać w czasie inspekcji kamerą TV https://wyciek.pl/portfolio-item/inspekcja-kanalizacji/  Takie defekty widoczne są tylko po zadymieniu instalacji.

Próby szczelności instalacji odpływowej wykonujemy za pomocą zadymiarki kanałowej o dużej mocy ( bezpieczny dym o nie tragicznym zapachu), gdzie stawiamy bardziej na efekt wizualny badania, oraz za pomocą komory dymowej na siarkowe świece dymne – tego zapachu nie da się pomylić z niczym innym – w tym badania stawiamy na wizualizację oraz ekstremalne efekty węchowe – to tylko w przypadku bardzo niewielkich wycieków !

Odory kanalizacyjne – to bardzo uciążliwy temat jaki pojawia się w budynkach, gdzie pod posadzką lub w ścianach są nieszczelności powodujące przedostawanie się bioareozolu z rur kanalizacyjnych do pomieszczeń, gdzie przebywają ludzie. Natężenie odorów może być różne, w dni z niskim ciśnieniem ( czyli w czasie deszczu lub burzy ) znacznie większe, w pogodne wietrzne dni zapachu może praktycznie nie być.  Problem powoduje nieszczelność, przez którą zwykle nie wypływa woda z kanalizacji, powoduje tylko wypływ śmierdzących gazów.

Wykonuję usługi zadymiania rur
kanalizacyjnych na terenie województwa śląskiego

Miasta na Śląsku – Katowice,
Gliwice, Zabrze, Bielsko Biała, Bytom, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Chorzów,
Jaworzno, Jastrzębie Zdrój, Mysłowice, Siemianowice, Żory, Tarnowskie Góry,
Piekary Śląskie, Racibórz, Świętochłowice, Wodzisław Śląski, Mikołów, Knurów,
Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Żywiec, Czerwionka – Leszczyny, Pszczyna,
Łaziska Górne, Rydułtowy, Skoczów, Orzesze, Bieruń, Radlin, Radzionków,
Lędziny, Ustroń, Pszów, Wisła .

oraz Zagłębiu – Sosnowiec,
Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź.

Zadymianie kanalizacji

Wskazywanie przyczyn powstania odorów kanalizacyjnych

dymownica

Badanie szczelności kanalizacji za pomocą dymownicy kanałowej

wskazanie źródła odorów kanalizacyjnych

Dym znacznik z nieszczelnej instalacji kanalizacyjnej