WYCIEK Z INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Wycieki wody z instalacji grzewczej są zaraz po nieszczelnościach instalacji wody ciepłej i zimnej trzecim najczęstszym źródłem zalań budynków i mieszkań. Awarie instalacji grzewczej to moim zdaniem najtrudniejsze do zdiagnozowania nieszczelności. Zwykle wypływ wody z instalacji jest niewielki w porównaniu z nieszczelnościami w innych instalacjach. W tym momencie musimy podzielić wycieki z CO na dwie kategorie.

  • Nieszczelności instalacji ogrzewania podłogowego
  • Nieszczelności instalacji grzejnikowej wykonanej na trójnikach pod posadzką

Awarie te różnią się od siebie, stosuje się w stosunku do każdej z nich inne procedury lokalizacji wycieków. Ważna informacja. Musicie Państwo wiedzieć, że nie wszystkie wycieki z instalacji CO są możliwe do zdiagnozowania.

Przyczyny powstania nieszczelności instalacji CO

Jest wiele przyczyny powstania awarii instalacji grzewczej. Poniżej przedstawimy kilka z nich. W przeważającej większości spowodowane są błędem instalatora, niestety czynnik ludzkiego błędu zbiera swoje żniwo i nie ma tu znacznie czy instalacja ma dwa tygodnie czy dwadzieścia lat.

  • Ludzki błąd jako przyczyna nieszczelności instalacji CO – powoduje go przede wszystkim pośpiech i roztargnienie spowodowane wykonywaniem zbyt wielu rzeczy w tym samym czasie, myślę tu przede wszystkim o odbieraniu telefonów. Takie usterki to przede wszystkim brak wykonanych zacisków na rurach PEX, brak szczelności elementów dokręcanych oraz błędy w montażu urządzeń.
  • Uszkodzenia mechaniczne – awarie instalacji spowodowane ingerencją osób trzecich. Zwykle po hydraulikach działają inne ekipy i zdarzają się wkręty w instalacji, kołki rozporowe, uderzenia po łopacie lub innym ciężkim sprzęcie budowalnych. Te ostatnie uszkodzenia powinny być zaraz zgłoszone, ale niestety nieczęsto ma to miejsce.
  • Zużycie instalacji – bardzo wiele instalacji grzewczych jest jeszcze stalowych i to przede wszystkim one korodują powodując wycieki. Drugie w kolejności są instalacje miedziane, które są wymywane przez krążącą wodę. Na takie uszkodzenia szczególnie narażone są miedziane kolana 90 st.
  • Użycie niewłaściwych i tanich materiałów – niestety użycie taniego materiału w przypadku instalacji CO zwykle się mści. Objawia się to pękaniem i rozwarstwianiem rur PEX, szybkim zużywaniem, wycieraniem rur miedzianych, pękaniem rur plastikowych. W wielu przypadkach właściciele zapłacili za materiał z najwyższej półki, ale instalatorzy włożyli pod posadzkę, korzystając z ich niewiedzy, najtańszy sort rurek i kształtek. Oszustwo wychodzi dopiero po latach, kiedy jest już za późno.
  • Złe parametry pracy instalacji – przede wszystkim, awarie instalacji ogrzewczej spowodowane są zbyt wysoką temperaturą czynnika grzewczego. W wielu przypadkach zagotowanie instalacji jest spowodowane uszkodzeniem urządzeń pomiarowych i regulacyjnych kotłów. Dla przykładu przegrzanie instalacji wykonanej z rur PEX skutkuje zwykle rozcieknięciem się wszystkich łączeń instalacji. Ubytki wody są niewielkie, ale rozproszone po całej instalacji. W takim przypadku nie ma mowy i lokalizacji. Rekomendujemy oraz razu wlewanie uszczelniacza do instalacji – więcej o tej technice przeczytacie Państwo na mojej stronie https://www.uszczelniacze.net/

Objawy wycieku wody ogrzewania centralnego

Do najczęstszych objawów awarii instalacji CO należą :

  • Spadek ciśnienia widoczny na urządzeniu grzewczym – ubytek wody z instalacji grzewczej widoczny na kotle gazowym lub pompie ciepła to najbardziej charakterystyczny objaw awarii. Konieczność systematycznego dolewania wody do układu jest koronnym dowodem na nieszczelność instalacji. Zawsze warto zanotować częstotliwość dolewania wody, jeżeli jest taka możliwość to warto sprawdzić ile wody jest dolewane.
  • Zapowietrzanie najwyższego grzejnika w budynku lub mieszkaniu – dzieje się tak zwykle w przypadku instalacji z kotłami na paliwo stałe, w układzie otwartym. Brak dokładnych urządzeń pomiarowych sprawia, że ubytki wody są widoczne dopiero, kiedy woda zejdzie z naczynia wyrównawczego i najwyższy grzejnik przestanie był prawidłowo zasilany lub ogrzewany. Wychłodzona górna część grzejnika lub bulgot wody sugerują niedostateczną ilość wody w układzie.
  • Jeżeli pojawiły się spadki ciśnienia w instalacji, a przy okazji pojawiła się w domu lub budynku na ścianie mokra plama to jest to zwykle dodatkowy argument na potwierdzenie usterki instalacji .
  • Zmiana kolory płytek lub fug na podłodze – jest o objaw problemu z instalacja ogrzewania podłogowego, kiedy rury grzewcze przebiegają płytko pod powierzchnią podłogi.

Jak zlokalizować nieszczelność w instalacji rur grzewczych ?

W wielu przypadkach możliwe jest samodzielne wykonanie inspekcji instalacji w celu znalezienia przeciekających części instalacji. Przedstawię kilka amatorskich technik lokalizacji nieszczelności, które można wykonać samodzielnie. Omówię też wszystkie profesjonalne techniki badawcze.

Samodzielne techniki lokalizacji awarii sytemu grzewczego

Jeżeli uważacie się Państwo za osoby choć trochę techniczne, bez problemu wykonacie podstawowy przegląd instalacji CO pod kątem występowania potencjalnych nieszczelności. Potrzeba będzie podstawowa wiedza o przebiegu instalacji, czasami klucz nastawny, śrubokręt oraz obowiązkowo latarka.

  • Inspekcja rozdzielaczy instalacji grzewczej – konieczne jest otwarcie pokryw wszystkich rozdzielaczy w celu sprawdzenia czy nie cieknie woda z śrubunków węży pod belkami rozdzielacza. W tym celu konieczne jest odsunięcie otuli rur i organoleptyczne, sprawdzenie palcami czy rury są suche. Każda mokra plama na palcu to oznaka potencjalnej nieszczelności. Skontrolować należy szczelność odpowietrzników instalacji jeżeli są zainstalowane.
  • Inspekcja podłączenia grzejników. Należy sprawdzić czy pod grzejnikami nic nie cieknie i czy ściana jest sucha. Zdarza się, że nieszczelności są praktycznie widoczne gołym okiem, trzeba się tylko pochylić, żeby je znaleźć.
  • Inspekcja wszystkich widocznych elementów przy kotle – zawsze warto przejechać, dotknąć ręką wszystkie rury, zaświecić we wszystkie otwory w ścianach, pod kotłem i przy kotle (może być pompa ciepła).
  • Zamykanie poszczególnych obiegów ogrzewania podłogowego – jeżeli jest taka możliwość należy przez zamykanie poszczególnych obiegów i obserwację spadku ciśnienia wskazać obieg (lub obiegi) z potencjalną nieszczelnością. Bardzo ułatwia nam to pracę z nieszczelną instalacją.

Profesjonale techniki lokalizacji wycieków wody z instalacji grzewczej.

W przypadku, kiedy konieczna będzie wizyta firmy specjalizującej się lokalizacji wycieków na pewno zaproponowane jedno z poniższych badań i pomiarów.

  • Badanie termowizyjne przebiegu instalacji grzewczej – jest to podstawowe badanie, zupełnie bezinwazyjne, mające na celu wskazania miejsc i obszarów, gdzie w miejscach, gdzie przebiegają rury instalacji ogrzewania nie pojawia się plama sugerująca wypływ ciepłego czynnika z rur. Należy pamiętać, że zwykle bezbłędnie wskazywane są tylko duże wycieki z CO. W przeważającej większości nieszczelności, kamera termowizyjna jest więc tylko narzędziem pomocniczym, ponieważ obrazy termowizyjne są pełne ciepłych punktów, które wcale nie są miejscami wycieku wody.
  • Badanie szczelności instalacji CO gazem znacznikowym – jest to bardzo skuteczna metoda badawcza, gdzie za pomocą detekcji miejsca o najwyższym stężeniu wodoru wskazuje się miejsce nieszczelności instalacji. Metoda ta nie nadaje się do lokalizacji niewielkich nieszczelności.

Naprawa wycieku z instalacji ogrzewania

Naprawa zawsze powinna być wykonana przez doświadczonego instalatora. W zależności od przyczyny wycieku naprawa może polegać na wymianie uszkodzonego fragmentu instalacji (najczęstsza forma naprawy w przypadku ogrzewania podłogowego) oraz dokręceniu i uszczelnieniu poszczególnych części instalacji. Przed naprawą konieczne proszę zapytać o ubezpieczenie OC firmy, która podejmie się naprawy. Na wykonane prace musi być wystawiona gwarancja szczelności, potwierdzona ważnym ubezpieczeniem firmy. Kształtki naprawcze musze pochodzić ze sprawdzonego źródła i być bardzo dobrej jakości (zwykle jakość=wysoka cena).

Jak zapobiegać awariom ogrzewania w budynkach mieszkalnych

Bezwzględnie należy wykonywać przeglądy pieców oraz pomoc ciepła w ustalonych przez producenta tych sprzętów terminach. Doświadczony serwisant zauważy nieprawidłowości i je usunie. Dodatkowo odpowie na wszystkie nurtujące Państwa pytania, także te związane ze spadkami ciśnienia w układzie. Pamiętać należy, że nie każdy spadek ciśnienia w instalacji CO jest wyciekiem, może to być także przyczyna uszkodzonego kotła lub pompy. Należy czytać instrukcje sprzętu, stosować się do nich tak aby parametry instalacji grzewczej (temperatura czynnika oraz ciśnienie robocze sieci) nie przekraczały wartości założonych przez producentów instalacji oraz kotła lub pompy ciepła.

Rozliczenie bezgotówkowe z ubezpieczycielem w razie zgłoszenia szkody

W przypadku nagłego spadku ciśnienia w instalacji grzewczej, pojawienia się zawilgocenia na ścianach lub plamach na podłodze sugerujących miejsce wycieku wody ZAWSZE NALEŻY ZGŁOSIĆ SZKODĘ w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeżeli Państwa polisa na to pozwoli wykonamy poszukiwanie wycieku wody, odkucie miejsca nieszczelności oraz jej naprawę w trybie bezgotówkowym. W polisie musi być wykupiony ZWROT KOSZTÓW ZA POSZUKUWANIA PRZYCZYNY SZKODY. Po więcej informacji o rozliczeniu bezgotówkowym z ubezpieczycielem zapraszam do lektury mojego artykułuhttps://wyciek.pl/zwrot-kosztow/

Wyciek z instalacji widoczny pod posadzką w narożniku pomieszczenia
Wyciek z instalacji CO. Szatnia. Zakład przemysłowy Racibórz
Wyciek z CO. Przedsionek domu. Rydułtowy.
Nieszczelna mufa instalacji CO. Dom jednorodzinny Turza Śląska
Rury zasilania rozdzielaczy. Lokal gastronomiczny Katowice
Brak zacisku na trójniku. Dom jednorodzinny Pszczyna
Wyciek z rur PEX. Uszkodzona powierzchnia rury. Mieszkanie Pisarzowice k. Bielska Białej