BADANIA SZCZELNOŚCI BARWNIKAMI

Barwniki do lokalizacji wycieków wody – skuteczna kolorowa metoda na nieszczelności instalacji.

Diagnozowanie nieszczelności z instalacji za pomocą specjalistycznych barwników to bardzo prosta, ale skuteczna metoda badawcza. Choć może wydawać się to zaskakujące, barwniki są niezwykle przydanym narzędziem w nieszczelności instalacji w budynkach. Jak to działa ? Gdzie i kiedy warto stosować metodę barwnikową ? O wszystkim przeczytacie w dalszej części artykułu.

Jak działają barwniki do lokalizacji wycieków ?

Zasada działania barwników jest bardzo prosta: intensywnie zabarwiona woda w miejscu nieszczelności ujawnia swoją obecność, wskazując jednoznacznie źródło problemu. Barwnik dodany do wody w instalacji lub w badanym obszarze przedostaje się przez nieszczelności i pozostawia widoczne ślady pozwalając na szybkie i łatwe identyfikowanie miejsca awarii.

Kluczowe cechy barwników stosowanych do lokalizacji wycieków?

  • Intensywny łatwo wykrywalny kolor. Barwniki muszą być dobrze widoczne nawet w niewielkich stężeniach, aby skutecznie sygnalizować miejsce wycieku wody. Najczęściej stosujemy uraninę, barwnik czerwony lub niebieski oraz całą gamę barwników nie widoczne na oka w świetle dziennym, widzialnych tylko w promieniowaniu UV.
  • Dobra rozpuszczalność w wodzie. Jest to podstawowa zasada, która zapewnia równomierne rozprowadzenie barwnika w badanej instalacji i ułatwia penetrację nieszczelności.
  • Nietoksyczność i bezpieczeństwo. Stosowane przez Nas barwniki są bezpieczne dla ludzi i środowiska, a także dla materiałów z jakimi się stykają. Najczęściej stosujemy nieszkodliwe barwniki spożywcze lub sprawdzone i przebadane specjalistyczne barwniki fluorescencyjne przeznaczone do tego typu zastosowań.
  • Łatwość usuwaniu i zmywania z powierzchni. Po zlokalizowaniu wycieku barwnik powinien być łatwy do usunięcia z instalacji oraz powierzchni, na których pozostawił ślady.

Gdzie i kiedy stosuje się barwniki do lokalizacji wycieków wody ?

Metoda barwnikowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w lokalizacji wycieków w różnych obszarach budynków i różnych instalacjach.

  • Dachy płaskie i tarasy. To jedno z najczęstszych zastosowań. Barwnik dodany do wody podczas prób wodnej pozwala na precyzyjne zlokalizowanie miejsc, w których woda przecieka przez warstwę hydroizolacji. Po więcej informacji o szukaniu przecieków na dachach płaskich zapraszam do artykułu https://wyciek.pl/badania-szczelnosci-dachow-plaskich/
  • Kabiny prysznicowe i brodzki. Barwienie wody pozwala na sprawdzenie czelności fug, połączeń, odpływów liniowych oraz syfonów.
  • Balkony i loggie. Badanie barwnikiem pomocne jest w diagnozowaniu nieszczelności w warstwach wykończeniowych oraz hydroizolacji.

Zalety stosowania barwników do lokalizacji wycieków wody.

  • Prostota stosowania i szybkość wyniku badania. Metoda jest łatwa do zastosowania i pozwala na szybkie uzyskanie wyników. Czas otrzymania odpowiedzi jest uzależniony tylko od obfitości wypływającej wody.
  • Niski koszt. Barwniki są tanie i łatwo dostępne.
  • Wysoka skuteczność. Badanie barwnikowe pozwala na precyzyjne lokalizowanie nawet niewielkich nieszczelności.
  • Wizualne potwierdzenie. Intensywny kolor barwnika w miejscu wycieku stanowi jednoznaczny dowód na istnienie nieszczelności.
  • Wszechstronność. Barwniki możemy stosować w różnych typach instalacji i na różnych powierzchniach.

Wady i ograniczenia barwników

  • Ryzyko zabarwienia powierzchni. Barwnik może trwale zabarwić, niektóre materiały, dlatego należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.
  • Ograniczona skuteczność w przypadku okresowych lub bardzo niewielkich wycieków. Zdarza się, że ciężko dostrzec barwnik gołym okiem,
  • Nie nadaje się do diagnostyki instalacji wody pitnej. Nawet w przypadku użycia barwników przeznaczonych dla żywności, nie stosuje się badania barwnikowego do instalacji wody zimnej lub ciepłej w budynkach.

Jak stosować barwniki do lokalizacji wycieków

  • Przygotowanie roztworu barwiącego. W przeważającej ilości przypadków konieczne jest przygotowanie pojemników w wodą, w których rozpuszczamy odpowiednią ilość barwnika.
  • Wprowadzenie przygotowanego roztworu do instalacji lub badanego obszaru. W przypadku instalacji odpływowej, kanalizacyjnej barwnik możemy wlać przez odpływ liniowy, lub syfon brodzika. W przypadku dachów płaskich roztwór barwnika rozprowadza się po powierzchni podczas próby wodnej.
  • Obserwacja. Należy uważnie obserwować miejsca, w których pojawia się woda z poszukiwanej nieszczelności. Pojawienie się zabarwionej wody wskazuje na lokalizację wycieku. W przypadku zastosowania barwników UV, należy zaopatrzyć się latarkę UV.
  • Dokumentacja. Zaleca się wykonanie dokumentacji fotograficznej miejsc, w których barwnik ujawnił nieszczelności.
  • Płukanie. Po zakończeniu testu miejsce wlewania barwnika, powierzchnię dachu, rury zalewanej instalacji należy dokładnie przepłukać wodą.

Środki barwiące do lokalizacji wycieków wody

Barwniki to proste (wręcz prymitywne), ale bardzo skuteczne narzędzie do lokalizacji wycieków wody w budynkach. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku dachów płaskich, tarasów oraz instalacji kanalizacyjnych. Zawsze należy stosować barwniki z rozwagą, wybierając produkty bezpieczne dla środowiska i nietoksyczne dla ludzi. W czasie badania barwnikowego ważne jest, żeby mieć na uwadze, że barwnik może zmienić kolor ścian, posadzek, spowodować uszkodzenie ubrań postronnych ludzi oraz wypływać na stojące auta. Zawsze należy wypłukać i zmyć barwnik po wykonanych badaniach, tak aby badane powierzchnie i instalacje były przygotowane od normalnego użytkowania i nie było na nich śladu diagnostyki barwnikiem.

W przypadku chęci zakupu odpowiedniego barwnika oraz pytań na temat jego zastosowania można zadzwonić i skonsultować się. Warunkiem jest kupno środków barwiących u Nas. Zapraszamy do kontaktu.