Wyciek z instalacji wody ciepłej

Lokalizacja wycieków wody z instalacji CWU

Wykrywanie wycieków ciepłej wody

Wyciek wody – ciepła woda

Wycieki wody lokalizuję tylko w województwie Śląskim.

Miasta na Śląsku – Katowice, Gliwice, Zabrze, Bielsko Biała,Bytom, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Chorzów, Jaworzno, Jastrzębie Zdrój, Mysłowice, Siemianowice, Żory, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Racibórz, Świętochłowice, Wodzisław Śląski, Mikołów, Knurów, Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Żywiec, Czerwionka – Leszczyny, Pszczyna, Łaziska Górne, Rydułtowy, Skoczów, Orzesze, Bieruń, Radlin, Radzionków, Lędziny, Ustroń, Pszów, Wisła .

oraz Zagłębiu – Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź.

Wycieki wody z instalacji ciepłej wody użytkowej CWU ( woda ciepła i cyrkulacja) to najczęściej spotykane przeze mnie typy wycieków w budynkach. Można przyjąć, że ponad 80 % nieszczelności w budynkach bez względu na to z jakiego materiału została wykonana instalacja wodna to właśnie przecieki z CWU. O przyczynach tak częstego występowania wycieków na instalacji CWU piszę na swoim blogu w serii postów ANATOMIA WYCIEKU http://termeo.blogspot.com/search?q=anatomia , gdzie rozciąłem kilka  nieszczelnych kształtek i pokazuję skąd się biorą tak częste awarie. W największym skrócie za wycieki wody, a szczególnie te na instalacjach CWU to ciśnienie i temperatura, a raczej wahania temperatury powodujące kurczenie i rozszerzanie rur instalacyjnych. Druga i moim zdaniem najważniejsza kwestia to powód, dlaczego pewne miejsca w instalacji są bardziej podatne na uszkodzenie, a inne mniej. Powody są przynajmniej dwa. Pierwszy to ludzki błąd, drugi to fabryczne uszkodzenie części instalacji. Ten pierwszy zdarza się znacznie częściej i to właśnie ludzka ułomność, pośpiech decydują o tym, gdzie i kiedy powstanie wyciek.

Metody lokalizacji wycieków z instalacji ciepłej wody.

Lokalizacją nieszczelności zajmuję się do blisko 10 lat, w tym czasie wykryłem blisko 1500 nieszczelności instalacji. Zapraszam do odwiedzenia zakładki O MNIE – https://wyciek.pl/o-mnie/ . Wykonuję lokalizacje wycieków wszystkimi dostępnymi na ten moment metodami badawczymi.

Wykrywanie wycieków z ciepłej wody użytkowej ( CWU ) za pomocą kamery termowizyjnej. Jest to najpopularniejsza metoda badawcza polegająca na inspekcji powierzchni ścian oraz podłóg w budynku za pomocą kamery termowizyjnej.Obraz termiczny pozwala na wskazanie obszarów o podwyższonej temperaturze ( ciepła woda posiada energię, potrzebą na wygrzania obszarów wokół siebie) . W teorii brzmi nieźle, ale w praktyce bywa gorzej. Nie każdy wyciek z instalacji CWU można zlokalizować za pomocą kamery termowizyjnej. Wypływ ciepłego czynnika z rury musi być na tyle duży, żeby wygrzać strefę wokół siebie i zasygnalizować operatorowi kamery, że to właśnie w tym miejscu, a nie innym ma miejsce nieszczelność. W przypadku, kiedy nieszczelna rura zalega pod posadzką, pod styropianem ( najmniej 10 cm grubości ), a wyciek nie jest na tyle duży, że zakrzywia czasoprzestrzeń na blacie wodomierza, to lokalizacja wycieku TYLKO za pomocą kamery termowizyjnej jest utrudniona.  Duże znaczenie, szczególnie przy tych niewielkich wyciekach ma rozdzielczość kamery termowizyjnej ( posiadam kamerę Flir T 540 o rozdzielczości 464 x 348 pikseli co daje 161472 punkty mierzące temperaturę) oraz doświadczenie osoby wykonującej badanie (w moim przypadku jest to ponad 35 000 wykonanych zdjęć termowizyjnych). Zapraszam do odwiedzenia zakładek o lokalizacji wycieków za pomocą kamery termowizyjnej, znajdziecie tam Państwo jeszcze więcej zdjęć oraz informacji o badaniach termowizyjnych wycieków wody

https://wyciek.pl/kamera-termowizyjna/

https://wyciek.pl/portfolio-item/badania-termowizyjne/

Lokalizacja wycieków z ciepłej  wody użytkowej (CWU) za pomocą gazu znacznikowego.  Moim zdaniem lokalizacja wycieków wody gazem znacznikowym bez znaczenia czy jest to instalacja zimnej wody, ciepłej czy instalacja CO to najpewniejsza metoda diagnostyczna. Jak w każdej metodzie liczy się doświadczenie ( w moim przypadku to blisko 1500 zlokalizowanych wycieków w większości gazem) oraz czuły sprzęt sprzęt pomiarowy. Próba szczelności instalacji gazem znacznikiem polega na wypchnięciu wody z rur i napełnieniu instalacji mieszaniną azotu 95 % oraz wodoru 5 % i wskazaniu za pomocą czujnika obszaru, gdzie poziom stężenia wodoru jest najwyższy. Jak wszystko, w teorii jest łatwe w praktyce dość trudne, ponieważ dochodzi do tego czynnik ludzki ten najbardziej nieprzewidywalny czyli poziom wykonania instalacji przez hydraulika oraz stan wykonania posadzek i ścian przez budowlańców. Gaz znacznik jest bezbarwny, bezwonny i bezpieczny dla domowników i bezpieczeństwa budynku. Po więcej informacji zapraszam do zakładki

https://wyciek.pl/portfolio-item/gaz-znacznikowy/

Link do mojego bloga pokazujący wycieki wody na instalacji CWU wykryte gazem znacznikowym

https://termeo.blogspot.com/search?q=cwu

Lokalizowanie wycieków z instalacji CWU   za pomocą metod nasłuchowych – Każdy wyciek wody wytwarza szum. Woda wypływając przez nieszczelność szumi, czasami mocniej czasami słabiej, ale zawsze coś słychać. Metody nasłuchowe do lokalizacji wycieków wymyślone zostały przede wszystkim po to, żeby lokalizować nieszczelność na sieciach wodociągowych, gdzie siła wycieku jest słuszna przez co, wytwarzany szum jest znaczny. W przypadku wycieków wewnątrz budynków korzystam z dwóch typów urządzeń. Pierwszy to mikrofon gruntowy czyli geofon oraz urządzenie do detekcji ultradźwięków. Badanie nasłuchowe to bardzo pożyteczna forma lokalizacji, pomaga w dokładnym określeniu miejsca nieszczelności.