Wycieki wody z instalacji ciepłej wody użytkowej ( woda ciepła i cyrkulacja) to najczęściej spotykane przeze mnie typy wycieków w budynkach. Można przyjąć, że ponad 80 % nieszczelności w budynkach bez względu na to z jakiego materiału została wykonana instalacja wodna to właśnie przecieki z CWU. O przyczynach tak częstego występowania wycieków na instalacji CWU piszę na swoim blogu w serii postów ANATOMIA WYCIEKU, gdzie rozciąłem kilka  nieszczelnych kształtek i pokazuję skąd się biorą tak częste awarie.

Dodam tylko, że w ciągu 9 lat pracy wykryłem ponad 1000 wycieków wody. Nie mówię, że się jakoś super znam, ale coś tam mogę doradzić.

Link do bloga

http://termeo.blogspot.com/search?q=anatomia

 A skąd się biorą nieszczelności instalacji CWU ? Przede wszystkim przyczyną ich powstania są ludzkie błędy, a instalacja wody ciepłej ich nie wybacza. Rozszerza się ( przy przepływie ciepłej wody ) i kurczy się jak stygnie, w ciągu użytkowania instalacji ten proces przebiega setki jeżeli nie tysiące razy.  Jeżeli połączenie rur jest wadliwe powstanie nieszczelności to tylko kwestia czasu.

Metody wykrywania wycieków

Wykrywanie wycieków z ciepłej wody użytkowej ( CWU ) za pomocą kamery termowizyjnej. Jest to najpopularniejsza metoda badawcza.  Za pomocą kamery termowizyjnej można znaleźć defekt termiczny sugerujący miejsce wycieku.  Można, ale sama kamera to bardzo niewiele. W swojej pracy termografa wykonałem blisko 30 tyś termogramów i pomimo lat doświadczeń i setek wykrytych wycieków nie ufam kamerze termowizyjnej jako narzędziu do lokalizacji wycieków. Już tłumaczę dlaczego. To, co widzimy na ekranie kamery termowizyjnej, to odczyt temperatury z badanej powierzchni. Wystarczy, że część instalacji jest wyżej ( bliżej powierzchni podłogi ) niż inne i kamera termowizyjna pokaże to jako wyciek. Skrzyżowanie dwóch szczelnych rurek z instalacji pozostających zalane ciepłym czynnikiem – pokaże defekt termiczny, który odczytać można jako wyciek itd.  

Link do bloga pokazujący jak bardzo można się pomylić w pracy z kamerą termowizyjną

https://termeo.blogspot.com/search?q=pewniaki

 Używam kamery termowizyjnej tylko i wyłączenie jako narzędzia pomocniczego i uważam, że badanie wykonane tylko kamerą termowizyjną  jest obarczone ogromnym błędem pomiarowym,  a taki błąd może spowodować potężne szkody w Państwa domu.

Wykrywanie wycieków z ciepłej  wody użytkowej (CWU) za pomocą gazu znacznikowego. Specjalizuję się w wykrywaniu wycieków gazem znacznikowym i mam bardzo dobre wyniki w wykrywaniu nieszczelności właśnie  metodą gazową. Oczywiście, zawsze i wszędzie lokalizuję wycieki, przecieki, przesiąkania i wykraplania wody z instalacji za pomocą gazu znacznikowego. Gaz znacznik to najpewniejsza metoda lokalizacji wycieków, a w połączeniu z badaniem termowizyjnym i moim dużym doświadczeniem daje najlepsze rezultaty. Badanie gazem polega na wykrywaniu stężenia gazu znacznika ( wodoru ) w badanych pomieszczeniach za pomocą czujnika wodorowego. Gaz znacznik jest bezbarwny, bezwonny i bezpieczny dla domowników i bezpieczeństwa budynku.

Link do bloga pokazujący wycieki wody na instalacji CWU wykryte gazem znacznikowym

https://termeo.blogspot.com/search?q=cwu

Lokalizowanie wycieków za pomocą nasłuchu mikrofonem gruntowym – to wyższa szkoła jazdy a zarazem najbardziej zdradliwa metoda. Nieraz nie ma wyjścia trzeba posłuchać jak szumi uszkodzona instalacja. Metodę tę traktuję jako pomocnicza.

Podsumowując :

Trzeba mieć jeszcze kilka  dobrych pomysłów, znać się trochę na rzeczy, mieć dużą wyobraźnie i trochę profesjonalnego sprzętu a tych czterech rzeczy na szczęście mi nie brakuje.

Jeżeli potrzebujecie  Państwo więcej informacji to proszę do mnie zadzwonić  731 925 925 Maciej Krysztafkiewicz

Poniższe zdjęcia to dokumentacja wycieku wody, który znalazłem w budynku usługowym

Wyciek wody z instalacji CWU

Przyczyną wycieku była nieszczelność na zgrzewie mufy i rury PP

Wyciek z instalacji PP ciepła woda

Zbliżenie miejsca uszkodzenie instalacji.

Przyczyna wycieku było przegrzanie zgrzewu. Wewnątrz rury widoczne jest zwężenie charakterystyczne dla przegrzanej instalacji

Połączenie instalacji było przegrzane  w miejscu nieszczelności 

Wyciek został zlokalizowany pod posadzką pokrytą wykładziną techniczną

Miejsce zlokalizowanego wycieku wody