Badania szczelności dachów płaskich
Wykonujemy badania mające na celu wskazanie szczelności dachów płaskich na budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, usługowych, użyteczności publicznej oraz przemysłowych. Nasze badania wykonujemy na dachach pokrytych papą, membraną PVC oraz membranami EPDM. Dachy płaskie są bardzo funkcjonalne i estetyczne jednak wymagają szczególnej dbałości o utrzymania ich pokrycia w szczelności. Powodem jest dłuższe niż w przypadku dachów skośnych zaleganie wody na ich powierzchni, spływa ona wolniej do odpływów wody deszczowej, co w przypadku niewielkiej nawet nieszczelności powoduje przecieki wody do wnętrza budynku. Zajmujemy się diagnostykami pokryć dachowych pod kątem lokalizacji miejsc nieszczelności powodujących kosztowne zwykle konsekwencje w postaci zawilgoconej izolacji termicznej (zwykle istnieje konieczność jej osuszania), uszkodzenia pomieszczeń poniżej miejsca nieszczelności dachu i związane z tym prace odtworzeniowe i osuszające (w tym odgrzybianie i ozonowanie). Działamy tylko na terenie Górnego Śląska, cenimy sobie swój czas i klienta, mamy świadomość, że z cieknący dach wymaga natychmiastowej naprawy i dlatego krótki czas reakcji, a potem możliwość wykonania dodatkowych prac diagnostycznych, nawet tych niewielkich, w krótkich odstępach czasu, dają nam ogromną przewagę i prowadzą do szybkiej i skutecznej diagnostyki uszkodzonego pokrycia dachowego. Działamy lokalnie w celu podjęcia jak najszybszej reakcji i ograniczenia czasu jaki potrzebują firmy diagnostyczne dojeżdżające z innych regionów Kraju. Taką mamy filozofię działania.
Dla kogo wykrywamy przecieki z dachów ?
- dla osób prywatnych – są to zwykle budynku jednorodzinne, koszty prac pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej budynku
- dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni – dachy budynków wielorodzinnych – koszty pokrywane są zwykle z polisy ubezpieczeniowej budynku
- dla przedsiębiorstw, instytucji – duże powierzchnie dachów, duże zlecenia, gdzie prace diagnostyczne trwają kilka dni.
Jakie dachy diagnozujemy ?
Nasze prace diagnostyczne wykonujemy przede wszystkim na dachach płaskich. W przypadku dachów skośnych pokrytych gontem (popularna karpiówka) lub dachówkami jesteśmy w stanie wykonać tyko inspekcje wizyjną dronem w celu ustalenia potencjalnych uszkodzeń lub nieprawidłowości.
Nasze usługi badania dachów wykonujemy dla dachów płaskich.
- dachy pokryte membraną PVC – pełny zakres prac diagnostycznych – kontrola wizyjna, mapowanie obszarów o podwyższonym zawilgoceniu pod membraną, próba dymowa, próby szczelności barwnikami, badania termowizyjne z ręki i dronem, próbnik iskrowy, metoda próżniowa.
- dachy pokryte membraną EPDM – kontrola wizyjna, mapowanie obszarów zawilgocenia po membraną, próba dymowa, próby szczelności barwnikami, badania termowizyjne z ręki i dronem, metoda próżniowa.
- dachy pokryte papą – kontrola wizyjna, mapowanie obszarów zawilgocenia po papą, próba dymowa, próby szczelności barwnikami, badania termowizyjne z ręki i dronem. metoda próżniowa.
- dachy odwrócone i balastowe – konieczne jest usunięcie warstw wierzchnich dachu w celu otrzymania pełnego dostępu do jego pokrycia. Wtedy możliwe jest wykonanie dalszych badań.
Jakimi metodami wykrywamy miejsca przecieków ?
Zasada przy lokalizacji wycieków z dachu jest bardzo prosta. Każdy dach jest trochę inny, w czasie badania panują odmienne są warunki meteorologiczne, jest inny poziom nasłonecznienia, zabrudzenie powierzchni dachu, ilość sprzętu wentylacyjnego, kominów, świetlików itd. dlatego każdy dach wymaga pomysłu na to, w jaki sposób najlepiej go zdiagnozować, tak żeby jego możliwe uszkodzenia były jak najmniejsze, a skuteczność wykonanych badań i pomiarów diagnostycznych jak największa.
Najważniejsze to inwestować w sprzęt i mieć doświadczenie. Mogę zapewnić swoich przyszłych klientów, że obydwa wymienione warunki spełniamy z nadwyżką. Bez nowoczesnych technik badawczych i inwestycji w najnowocześniejszy sprzęt nie ma sensu wychodzenia na dach, gdzie klient, inwestor oczekują szybkiej i owocnej diagnostyki. W dalszej części opiszę w kilku zdaniach używane przez nas metody badawcze, wskazując tylko na możliwości jakie posiadamy, bez wchodzenia w szczegóły techniczne.
Kamera termowizyjna w diagnostyce wycieków z dachu.
Badanie kamerą termowizyjną ( bez znaczenia czy tą podczepioną do drona, czy w mojej ręce) to moja ulubiona metoda badawcza. Najważniejsze, że jest metoda zupełnie bezinwazyjna, a wyniki otrzymujemy natychmiast. Na podstawie analizy termogramu i zrozumienia praw fizyki jestem w stanie wskazać zawilgocone obszary dachu oraz dokładne miejsca niewielkich nawet nieszczelności. Nie każdy dach i nie w każdym momencie roku nadaje się do badania termowizyjnego. Przedstawiam jakie warunku muszą zostać spełnione, żeby poszukiwanie wycieku z dachu kamerą termowizyjną mogło być skuteczne.
- najbardziej wdzięczne do lokalizacji wycieków termowizją są dachy pokryte membraną PVC
- konieczne są odpowiednie warunku pogodowe – najlepsza konfiguracja do badania szczelności to ciepły dzień – zimna noc
- przed badaniem woda musi wniknąć przez nieszczelność w pokryciu dachu do wnętrza budynku, najlepiej wykonywać badania po opadach deszczu.
Widoczne na pokryciu dachu miejsca o podwyższonej temperaturze to potwierdzone przeze mnie uszkodzenia, nieszczelności membrany PVC.
Wykrywanie miejsca przecieku dachu za pomocą próbnika iskrowego
Próbnik iskrowy do badania szczelności dachów to nic innego jak popularna miotełka pod napięciem. Bardzo skuteczne narzędzie do lokalizacji nieszczelności. Metoda ta nie nadaje się do badań na dachach pokrytych membraną EPDM. Badanie jest w pełni bezinwazyjne i w żaden sposób nie uszkadza powierzchni dachu. Pomiar przecieku polega na szukaniu miejsca, gdzie nastąpi przeskok ładunku elektrycznego (przeskok iskry elektrycznej) pomiędzy miedzianym włosiem miotły diagnostycznej, a miejscem nieszczelności, które poprzez konstrukcje budynku jest uziemione. W największym skrócie i prostym językiem tak wygląda całe badanie, które w praktyce polega na „zamiataniu ” dachu urządzeniem do złudzenia przypominającym małą miotłę w poszukiwaniu miejsc, gdzie urządzenie wykaże zwarcie pomiędzy powierzchnią badanego dachu, a jego bryłą budynku, która jest uziemiona. Miejsce nieszczelności powoduje przedostawanie się wody do wnętrza budynku, ale także ładunku elektrycznego, który sygnalizuje urządzenie.
Badanie dachu za pomocą próbnika iskrowego Zlokalizowane miejsce nieszczelności
Badanie szczelności dachu metodą próżniową
Próba szczelności połaci dachowej za pomocą komory próżniowej jest dopełnieniem badania próbnikiem iskrowym. Badanie to ma za zadnie weryfikację wskazań innych metod poszukiwania nieszczelności pokrycia dachu. Właśnie w tym celu stosuje się specjalistyczne komory próżniowe, gdzie prymitywną metodą, bo za pomocą mydlin sprawdza się realną szczelność powierzchni dachu oraz połączeń warstw izolacyjnych. Badanie jest dość czasochłonne, ale daje jasną odpowiedź na pytanie czy jest nieszczelność czy jej nie ma.
Testy szczelności dachów za pomocą prób wodnych
Badanie szczelności pokrycia dachu wodą to bardzo prymitywna, ale skuteczna i prosta metoda. Ważne, żeby dobrze przemyśleć, co taka próba ma pokazać i kontrolować, żeby konstrukcja dachu nie została przeciążona. Moim zdaniem próby wykonywane czystą wodą są w przypadku diagnostyki nieszczelności dachu pozbawione sensu. Wykonujemy dużo takich badań i pomiarów, ale stosujemy barwniki widzialne dla oka i niewidzialne w świetle dziennym – specjalistyczne barwniki UV.
Jakim celu wykonuje się próby szczelności dachów barwnikami:
- ograniczenia obszaru poszukiwania nieszczelności
- potwierdzenia lub zanegowania czy napływ wody ma miejsce przez nieszczelności w pokryciu dachu, czy z kominów lub obróbek blacharskich
Badanie i testy szczelności odpływów systemów odwodnienia dachu.
Z mojego punktu widzenia jako diagnosty szczelności dachów przeciek wody z systemu odwodnienia dachu tak samo zalewa budynek jak przeciek z warstwy izolacyjnej dachu. Zawsze łatwiej jest zdiagnozować takie uszkodzenie rur odprowadzających wodę deszczową, ale znacznie trudniej jest taki przeciek naprawić. Naprawa takiej instalacji to dla dekarza koszmar, konieczne jest usuwanie części dachu i naprawa o charakterze hydraulicznym. Bardzo często zdarzają się nieszczelności montaży samych wpustów wody deszczowej, a jeszcze częściej defekt rur instalacji odwadniającej, zarówno tych na dachu jak i w pionach, wewnątrz budynku.
Jakimi metodami sprawdzamy szczelność odpływów wody deszczowej
- wykonujemy inspekcje rur odpływowych kamerami TV
- przeprowadzamy próby barwnikowe instalacji odpływowych wody deszczowej
- badamy instalacje odpływowe za pomocą prób dymowych
Inspekcja TV rury odpływowej na dachu zielonym Nieszczelność rury odpływowej wody deszczowej Nieszczelność rury odpływowej w attyce budynku
Badanie szczelności dachu za pomocą próby dymem.
Testowanie szczelności dachu dymem znacznikiem to skuteczna metoda diagnostyczna. Trzeba mieć świadomość, kiedy można ją zastosować. Nie każdy wie, że warunki meteorologiczne panujące przed i w czasie badania mają ogromny wpływ na jego przebieg i wyniki. Jest to metoda inwazyjna, powodująca czasowe uszkodzenia powierzchni dachu, w postaci konieczności wykonania otworów, przez które pod pokrycie dachu wprowadzany będzie dym znacznik. Po badaniu na konieczne jest zalepienie otworów w dachu. Dym diagnostyczny jest bezpieczny dla użytkowników budynku. Całe badanie polega na wtłoczeniu czynnika badawczego pod powierzchnię dachu i obserwację miejsc, gdzie się wydostaje na jego powierzchnie. Nie każde miejsce, gdzie pojawia się dym jest jednoznacznym miejscem nieszczelności, dlatego doświadczenie jest bardzo ważne.
Jakie dachy płaskie można sprawdzać za pomocą próby dymowej
- dachy papowe
- dachy z membrany PVC
- dachy z membrany EPDM
- dachy odwrócone i zielone po uprzednim przygotowaniu
Próba szczelności dymem dachu z membrany PVC Zadymianie dachu z papy Dym wydobywa się przy obróbkach blacharskich
Mapowanie zawilgocenia izolacji pod powierzchnią dachu
Bardzo skuteczna metoda diagnostyczna zwłaszcza w przypadku dachów o dużej powierzchni. Wtedy ważne jest zawężenie obszaru badania do jak najmniejszej powierzchni. W tym celu używamy drona z kamerą termowizyjną (konieczne są odpowiednie warunki pogodowe) lub skanera zawilgocenia powierzchni dachów. Urządzenie jest w stanie wykryć zawilgocenie w strefie izolacji dachu do 20 cm poniżej jego pokrycia. Jest to wartość wystarczająca do weryfikacji zalanych fragmentów dachu. Mamy tą technologię sprawdzoną i przetestowaną. Najważniejsze to nie szukać po omacku, tylko skoncentrować metody badawcze w obszarze, gdzie nieszczelność może mieć miejsce. Badanie jest bezinwazyjne, a wykonywane przez doświadczonego operatora pozwala w jeden dzień roboczy skutecznie zweryfikować zawilgocenia około 2000 m2 dachu. Od siebie dodam, że wiele firm lokalizujących nieszczelności dachowe wykazuje możliwość wykonywania badań metodą neutronową, która na ten moment w badaniach dachów jest przestarzała i ma zupełnie inne zastosowanie w budownictwie drogowym oraz rolnictwie. Wspominam o tej metodzie, ponieważ, co do zasady to jej zadanie było takie samo jak mapowanie skanerem zawilgocenia izolacji.
Badania szczelności dachów zielonych lub odwróconych.
Są to szczególne typu dachów, gdzie pokrycie dachu ukryte jest pond innymi warstwami najbliższej strop dachu. Przed czynnikami zewnętrznymi chronią je warstwy zewnętrzne, które doskonale spełniają swoją rolę jeżeli w pokryciu dachu nie został popełniony żaden błąd. Gorzej jeżeli warstwa przeciwwodna – zwykle membrana została ułożona z błędem czyli nieszczelnością. W celu przeprowadzania diagnostyki takiego pokrycia dachu konieczne jest usunięcie jego warstw ochronnych, tylko tak można wykonać badania diagnostyczne. Jest to pracochłonne i znacznie utrudnia cały proces poszukiwania, ponieważ zwykle konieczne wykonywanie odkrywek na raty, z powodu niewielkiej ilości miejsca. Jeżeli możliwe jest usunięcie warstw ochronnych dachu możliwe jest wtedy przeprowadzania pomiarów i badań wszystkimi możliwymi metodami diagnostycznymi.
Jakie badania wykonujemy w celu diagnostyki wyciekowej dachów odwróconych i zielonych. Dach mu zostać odpowiednio przygotowany do pomiarów.
- próba dymowa
- badanie termowizyjne
- badanie iskrownikiem ( za wyjątkiem dachów w membrany EPDM)
- mapowanie obszarów zawilgoconych pod pokryciem dachu
- badania barwnikowe
Raport z badań szczelności pokrycia dachu
Zawsze, każde badanie szczelności dachu jest zakończone przygotowaniem raportu kończącego wykonane prace. Przesyłamy go zleceniodawcy prac diagnostycznych. Zawarte są w nim podstawowe informacje, kto i jakimi metodami wykonał prace diagnostyczne. Najwięcej miejsca zajmuje opis znalezionych usterek oraz wskazanie ich lokalizacji.
Uszkodzenie membrany PVC Nieszczelność pokrycia dachu