ZATKANY ODKURZACZ CENTRALNY

Wykonujemy usługę odtykania rur instalacji odkurzacza centralnego w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych. Jak wynika z naszej praktyki zawodowej instalacja odkurzacza centralnego jest bardzo podatna na powstanie zatorów rur, spowodowanych przez przypadkowe wciągnięcie przedmiotów, które w odkurzaczu nigdy nie powinny się znaleźć. Szczególnie bogate żniwo zbierają zaciągnięte przez maszynę małe ołówki z marketów budowalnych lub pewnej skandynawskiej sieci meblowej, patyczki do czyszczenia uszu, małe zabawki, w tym klocki, oraz bielizna i inne skarpetki. Drobne zatory jesteście Państwo sami usunąć za pomocą najprostszej spirali ( żmijki) do kanalizacji, te poważne wymagają wykonania usługi udrożnienia odkurzacza centralnego przez specjalistyczną firmę.

Co powoduje zatory w rurach odkurzacza centralnego ?

Silny ciąg odkurzacza daje ułudę, że wszystko to zaciągnie ssawka odkurzacza za kilka sekund znajdzie się w zbiorniku odkurzacza. Niestety, nie zawsze tak jest. Miejsca zatoru powstają na łączeniach rur, gdzie wewnątrz rury pojawiają się krawędzie kolejnej rury. W większości diagnozowanych przez nas awarii przyczyna zatkania była losowa. Wciągnięty przez ssawkę przedmiot ustawił się, zaklinował w taki sposób, że umożliwił kolejnym przedmiotom zaciąganym przez odkurzacz powiększanie zatoru, aż do kompletnego zatkania światła rury odkurzacza. Zwykle zator powoduje mały ołówek, patyczek do czyszczenia uszu, klocek, patyk itp. Cała reszta zatoru to już nawarstwione śmieci zaciągane przez maszynę. Usługa odtykania polega zarówna na usunięciu przyczyny zatkania jak i całej nawarstwionej w rurach warstwy śmieci.

Jakie są objawy zatkania odkurzacza centralnego ?

Podstawowym objawem zatkania odkurzacza centralnego jest spadek mocy ssawnej w końcówce do odkurzania lub automatycznej szufelce. Jeżeli spadek mocy zasysania jest odczuwalny na wszystkich odbiorach odkurzacza oznacza to, ze zatkana jest główna rura prowadząca do jednostki centralnej. W przypadku braku siły tylko na części punktów oznacza to tylko częściowe zatkanie instalacji. W przypadku zatkania, nawet częściowego instalacji jednostka centralna może się przegrzewać, silnik odkurzacza pracuje pod dużym obciążeniem. W przypadku przegrzania może zostać on wyłączony przez zabezpieczenie termiczne urządzenia. W krytycznych przypadkach używanie odkurzacza centralnego w przypadku zatkania instalacji może spowodować uszkodzenia silnika jednostki centralnej.

Metody odtykania zatorów rur instalacji odkurzacza centralnego.

Podstawowa sprawa to identyfikacja miejsca oraz przyczyny zatoru w rurach. Pierwszym krokiem zawsze jest inspekcja wizyjna rur instalacji. Musimy wiedzieć, gdzie dokładnie jest zator i jakich ciekawostek możemy się tam spodziewać. Zawsze konieczne jest usunięcie zalegających osadów blokujących dostęp do przyczyny zatoru. Czasami jest tego dość sporo, może to być psia sierść, liście, igły z choinki świątecznej itp. W tym celu używamy spiral do udrażniania rur, ze specjalnymi końcówkami do małych średnic rur i miękkich zatorów.

Ostatnim krokiem w udrożnieniu instalacji jest usunięcie przyczyny zatoru. Jest to najtrudniejsza część zadania. W wielu przypadkach okazuje się, że w rurze odkurzacza zaklinowane jest szkło lub ołówek i nie ma możliwości ich usunięcia za pomocą spirali. Najgorsze są przypadki, kiedy pozornie usunięta przyczyna zatkania znika z pierwotnego punktu zatarasowania światła rury i pojawia się w dalszej części instalacji, tworząc ponowne zatkanie po próbnym odkurzaniu ( wykonanym zaraz po pierwszym odetkaniu instalacji).

Frezowanie rur instalacji odkurzacza centralnego.

W przypadku, kiedy zatkanie instalacji spowodowane jest przez zalegające w rurach szkło lub inne obiekty niemożliwe ich usunięcia metodami tradycyjnymi jesteśmy w stanie podjąć się frezowania instalacji odkurzacza centralnego. Całą usługa polega mechanicznym usunięciu przyczyny zatkania przez urządzenie tnące wpuszczone do instalacji na giętkim przewodzie . Długość przewodu frezarki to 16 metrów i zwykle pozwala na bezproblemowe usunięcie wszelkich mechanicznych zatorów w rurach odkurzacza. Cała operacja potwierdzona jest inspekcją TV newralgicznego fragmentu rury oraz późniejszymi testami ciągu odkurzacza.

Jak zapobiegać zatkaniu rur odkurzacza centralnego?

Bezproblemowe używanie odkurzacza to przede wszystkim dbanie o to co nim sprzątamy. Musimy mieć świadomość, że nie wszystko to wciągnie ssawka znajdzie się w zbiorniku odkurzacza. Przedmioty gabarytowe jak klocki, ołówki, śruby, gwoździe itp. są w stanie utknąć na łączeniach rur. Jest to wszystko kwestia przypadku. Przeszkoda postawiona w poprzek rury fi 50 stanowi ostaję i początek zatoru dla osadów wciąganym przez maszynę. Odkurzacz jak sama nazwa sugeruje służy do zbierania kurzu i drobnych śmieci. Nie wolno zbierać nim wody, błota, substancji kleistych – to wszystko zmniejsza światło rury stwarzając dogodne miejsca to powstania zatorów.

Państwa odkurzacz będzie działał długie lata jeżeli będzie użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.