WYCIEK Z INSTALACJI WODY ZIMNEJ

Instalacja wodny zimnej jest obok instalacji CWU (ciepłej wody użytkowej) najbardziej powszechnym źródłem wycieków wody powodujących zalanie pomieszczeń, a nawet całych budynków, co prowadzić może do znacznych strat finansowych. Jak wynika z naszej praktyki zawodowej 35 % wszystkich wycieków jakie diagnozujemy występuję właśnie na instalacjach transportujących zimną wodę. Każda nieszczelność musi zostać zlokalizowana tak szybko jak to tylko możliwe, w celu uniknięcia powiększenia strat materialnych.

Przyczyny wycieków z instalacji zimnej wody

  1. Najczęstszą przyczyną powstawania wycieków są przede wszystkim ludzkie błędy – pośpiech, odbieranie telefonów w czasie pracy, dekoncentracja, a czasami niestety głupota i lenistwo. Takie błędy pojawiają się w miejscach łączenia instalacji, na kolanach, trójnikach oraz przyłączach baterii i zaworów. Wycieki spowodowane są np. niedostatecznym zgrzaniem kształtek (w przypadku rur PP) lub brakiem zacisków (w przypadku rur PEX)
  2. W przypadku instalacji wykonanych ze słabej jakości materiałów może dojść do pęknięć lub rozszczelnień – zdarza się to przede wszystkim na wybrakowanych kształtkach rur PP (zakupy w przypadkowych i niesprawdzonych miejscach) lub w przypadku tanich rur PEX, które potrafią pękać wzdłużnie lub kruszyć się.
  3. Przyczyną bardzo wielu nieszczelności instalacji zimnej wody jest zbyt wysokie ciśnienie w układzie. W przypadku braku reduktora ciśnienia, stabilizującego ciśnienie wody napływającej z wodociągu, takie wypadki zdarzają się w bardzo często. Zwykle z powodu awarii urządzeń sterujących ciśnieniem wody w sieci. W trakcie naszej praktyki zawodowej widziałem wyrwane zawory w gwintów, popękane kształtki rur PP, uszkodzone zaciski rur PEX.
  4. Zdarza się, że przyczyną nieszczelności instalacji są uszkodzenia mechaniczne spowodowane montażem ścian działowych, stelaży spłuczek podtynkowych, wanien itp. Zwykle w uszkodzonej rurze jest otwór po wkręcie lub ślad po wiertle.
  5. W przypadku starszych instalacji przyczyną nieszczelności mogą być zjawiska korozyjne, dzieje się tak przypadki, kiedy istniejące rury instalacji są jeszcze stalowe. Możliwe jest wystąpienie uszkodzenia rur miedzianych w przypadku zastosowania kolan 90 st. w bardzo twardej wody. Kolana takie są w stanie ulec przetarciu, ale do momentu powstania wycieku wody.

Objawy wycieku wody z instalacji wody zimnej

Wycieki z instalacji pozostających stale pod ciśnieniem wody, dają bardzo charakterystyczne objawy. Dla doświadczonego diagnosty wycieków dają wiele informacji o charakterystyce wycieku, jego sile, a nawet przybliżonej lokalizacji.

Do objawów wypływu wody z instalacji wody zimnej należą :

  1. Spływanie wody po ścianach lub kapanie wody z powierzchni sufitu.
  2. Silne, powstałe w krótkim czasie zawilgocenie listew przypodłogowych.
  3. W krótkim czasie możliwe jest uszkodzenie ościeżnic drzwi.
  4. Niezmiernie rzadko uszkodzeniu ulegają podłogi drewniane, woda nie pojawia się na płytkach ceramicznych
  5. Zwiększone rachunki za wodę.
  6. Widoczny ruch wodomierza, nawet jeżeli wszystkie punkty czerpalne w domu są zakręcone.
  7. Zapach pleśni (stęchlizny) w pomieszczeniach.
  8. Zwiększenie poziomu zawilgocenia w mieszkaniu lub budynku.

Jak zlokalizować wyciek z instalacji wody zimnej ?

W przypadku prostych przypadków wystarczy inspekcja wzrokowa urządzeń w kuchni i łazience. Większość wycieków zlokalizowana jest niestety pod posadzką lub w ścianach, dlatego konieczne jest wezwanie specjalistycznej firmy precyzyjnie wskazującej miejsca nieszczelności instalacji. Oczywiście można podjąć się samemu poszukiwania, ale należy mieć na uwadze, że straty na pewno będą większe z powodu powstania większych zniszczeń.

Metody samodzielnej lokalizacji wycieku wody.

  1. Metoda wzrokowa. Należy sprawdzić baterie i zawory przy ścianach w kuchni i łazience czy nie wycieka spod płytek woda. Ważne jest sprawdzenie zaworu wody ogrodowej, być może został uszkodzony przez mróz i przecieka.
  2. Metoda ciśnieniowa z użyciem wodomierza i zaworu wody. Należy zamknąć zawór wody na noc przy wodomierzu. Proszę sprawdzić czy spłuczka nie przecieka, czy zawory pod bateriami są zakręcone. Jeżeli rano po otwarciu głównego zaworu wody nie dolana zostanie wody do układu, który przez noc był zamknięty (może być to widać jako ruch wodomierza) wszystko jest w porządku. Jeżeli pojawi się charakterystyczny syk dobicia wody, może też być odgłos na wodomierzu, oznacza to, że przez noc był spadek wody na badanej, odciętej instalacji. Jest to oznaka nieszczelności.
  3. Metoda nasłuchowa. Każdy wyciek jest szumem. Jeżeli pojawił się w domu, nowy dźwięk zanikający po zakręceniu zawory głównego przy wodomierzu oznacza to, że jest to oznaka wyciek wody.

W przypadku trudności z samodzielnym zlokalizowaniem wycieku, warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy. Jeżeli posiadacie Państwo ubezpieczenie warto i należy zgłosić szkodę. Jeżeli polisa jest w dobrze przygotowania, możliwe jest rozliczenie bezgotówkowe.

Metody profesjonalnej detekcji wycieków na instalacji wody zimnej.

  1. Metoda termowizyjna – badanie w polega na wskazaniu defektów termicznych ( miejsc o obniżonej lub podwyższonej temperaturze) w obszarze potencjalnego miejsca wystąpienia wycieku. W przypadku nieszczelności z instalacji wody zimnej badanie takie ma zwykle znacznie pomocnicze.
  2. Metoda nasłuchowa – każdy wyciek generuje szum, wskazanie źródła jego pochodzenia jest jednoznaczne ze określeniem źródła napływu wody. W tym celu stosuje się specjalistyczne urządzenia nasłuchowe np. geofon . Czasami wystarczy prosty stetoskop.
  3. Metoda gazu znacznika NH5 – technika ta polega na napełnieniu instalacji gazem znacznikiem. W miejscu nieszczelności mieszanina wodoru i azotu opuszcza instalację, co daje możliwość wskazania tego miejsca za pomocą czujnika wodorowego. Od 2011 r. specjalizujemy się w tej technice badawczej. Jest to podstawowe badanie w celu precyzyjnej lokalizacji wycieków wody instalacji wody zimnej.

Naprawa wycieku z instalacji wody zimnej

Wskazanie miejsca nieszczelności to wyzwanie, ale instalację trzeba niezwłocznie naprawić. Zwykle nieszczelność instalacji ma miejsce w niedostępnym miejscu, gdzie odkuta posadzka lub ściana dodatkowo bardzo ograniczają ruchy i możliwości technika mającego naprawić cieknące miejsce. Naprawa takiej instalacji wymaga najwyższego poziomu umiejętności hydraulicznych jaki można sobie wyobrazić, dlatego naprawę muszą wykonywać zaufane i pewne osoby, firmy, które dodatkowo posiadają ubezpieczenie od skutków swojej pracy.

Zapobieganie wyciekom z instalacji wody zimnej

Nieszczelności instalacji to przed wszystkim powód ludzkich błędów i słabej jakości zastosowanych materiałów, dlatego na pytanie jak uchronić się przed wyciekami z instalacji możemy przedstawić listę zaleceń mogących zapobiec powstawaniu nieszczelności.

  1. Montaż reduktora cieśnienia – w przypadku budynków jednorodzinnym uchroni to instalację przed skokami ciśnienia, które znacznie skracają życie instalacji wodnych.
  2. Zatrudnianie sprawdzonych ekip, najlepiej lokalnych, nie korzystanie z serwisów ogłoszeniowych w celu znalezienia hydraulika, podpisywanie umów, obowiązkowe ubezpieczenie wykonawcy prac.
  3. Używanie materiałów instalacyjnych od sprawdzonych dostawców – hurtownie, sklepy specjalistyczne w ostateczności markety budowlane
  4. Regularnie kontrolować stan instalacji, zwykle kontrola wizyjna w zupełności wystarczy. Wszystkie urządzenia muszą być suche, prosto wkręcone, wężyki w oplocie niepołamane.

Rozliczenie bezgotówkowe z ubezpieczycielem w przypadku poszukiwania i naprawy wycieku z instalacji zimnej wody użytkowej

Jeżeli posiadacie Państwo ubezpieczenie budynku lub mieszkania i zauważycie zawilgocenie ścian, uszkodzenie listew przypodłogowych lub inne niepokojące objawy zalani zawsze należy zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jesteśmy w stanie pomóc w prawidłowym zgłoszeniu szkody. Nasza usługa diagnostyki instalacji – wskazania miejsca nieszczelności , naprawy instalacji oraz osuszania może zostać rozliczona w trybie bezgotówkowym z ubezpieczycielem. Po więcej informacji proszę o kontakt.