Wykrywanie nieszczelności – Metody i narzędzia

SAMODZIELNA DIAGNOSTYKA INSTALACJI CZYLI SKĄD WIADOMO, ŻE MAMY WYCIEK

Przedstawiam krótkie film mojego autorstwa :

Jak samodzielnie zrobić próbę ciśnieniową instalacji wodnej ?

Jak znaleźć wyciek z instalacji CO ?

Czy na pewno macie Państwo wyciek wody u siebie w domu ?

Jak samodzielnie zlokalizować miejsce wycieku wody u siebie w domu ?

1. Skąd wiadomo, że w budynku jest wyciek wody

1.1. Ruch wodomierza – jeżeli wyciek wody z instalacji budynku jest dostatecznie duży, wodomierz pokaże  stratę wody. W przypadku starszych modeli z tzw. śmigiełkiem można zauważyć jego ruch – sugerujący przepływ wody.  W nowszych modelach pozostaje  odcięcie wszystkich zaworów w budynku ( pod umywalkami, pralka, w kuchni zmywarka, spłuczki), pozostawiamy instalację pod ciśnieniem. Następnie  sprawdzamy po minimum 12 godzinach czy odczyt wodomierza się powiększył – czy wodomierz zarejestrował przepływ wody.

1.2 Odcięcie i napływ wody. Jest jeszcze metoda polegająca na odcięciu na noc głównego zaworu wody w budynku lub mieszkaniu. Należy  pozamykać wszystkie zawory w łazienkach, kuchni, a przede wszystkim spłuczki. Rano, należy otworzyć główny zawór wody. Woda z rurociągu nie może dobić do instalacji, nie może być syknięcia czy innych dźwięków sugerujących napływ wody do instalacji wewnątrz budynku.

1.3 Pojawienie się mokrych ścian, wykwitów na ścianach. Jeżeli zawilgocenie pojawia się na ścianach zewnętrznych lub tych gdzie przebiegają kominy lub kanały wentylacyjne zawsze istnieje możliwość, że przyczyną powstania zawilgocenia jest woda przypowierzchniowa lub woda deszczowa.

1.4 Problemy z zamykaniem drzwi łazienkowych, zdeformowane futryny i ościeżnice drzwi. Mokre ściany powodują zawilgocenie stolarki drzwiowej. W zależności od intensywności wycieku jego źródła, rodzaju farby jaką pokryte są ściany wyciek może być widoczny bezpośrednio na ścianie jako wykwity, pęcherze i wysolenia lub dopiero odkształcanie elementów stolarki informuje nas o podwyższonym zawilgoceniu ścian. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku kiedy obydwie strony ściany pokryte są płytkami ceramicznymi, wtedy rzeczywiście tylko futryna i ościeżnice wykażą możliwe do zauważenia oznaki zawilgocenia. Jeżeli drzwi wykonane są z litego drewna – futryny ciemnieją, wyraźnie widać ciemne plamy. W przypadku stolarki wykonanej z płyty – proszę spojrzeć od boku na ościeżnicę – jeżeli jej fragment nie dolega do ściany i wyraźnie widoczne jest jej odkształcenie to wiadomo, że winna jest temu wilgoć.

1.5 Zdeformowane i odspojone od ściany listwy przypodłogowe z drewna lub MDF-u

2. Jeżeli już zauważymy jeden lub więcej z powyższych objawów to należy rozpocząć własne śledztwo i upewnić się, czy zapłaciliśmy za polisę ubezpieczenia domu na ten rok. 

2.1 Jeżeli macie Państwo ubezpieczenie to warto skorzystać z moich usług. W większości polis jest punkt : POSZUKIWANIE PRZYCZYNY SZKODY – oznacza to, że ubezpieczyciela pokrywa koszty diagnostyki mające wskazać przyczynę powstania szkody. Wtedy nie płacicie Państwo za moją usługę, a całym problem diagnostyczno-wyciekowym zajmuję się JA.

2.2 Jeżeli macie Państwo możliwości to najpierwsza diagnostyka, to próby ciśnieniowe

2.3. Bardzo dobre wyniki daje samodzielne badanie kamerą termowizyjna ( może być taka w telefonie, choć dużo ludzi wypożycza, choćby od znajomych lub z zakładu pracy)

2.4 Badanie szumów stetoskopem lub szklanką – też może pomóc – wymagana duża cierpliwość ( + solidny zapas nerwosolu)

Telefon do mnie – 731 925 925