Osuszanie i ozonowanie
Osuszaniem zajmujemy się do 2016 r. Była to naturalna kolej rzeczy, że działalność firmy zajmującej się lokalizacją wycieków wody poszerzyłem o usługę naprawy szkód jakie wyrządziła wyciekająca z instalacji woda. Usługi osuszania wykonujemy tylko i wyłącznie w województwie śląskim. Posiadamy pełen asortyment sprzętu osuszającego, jesteśmy w stanie zapewnić wsparcie techniczne nawet przy dużych zleceniach. Siedzibę firmy mamy w Żorach i tu jest także zlokalizowany nasz główny magazyn sprzętu. Jest to bardzo dogodna lokalizacja, ponieważ odległość do Katowic wynosi około 35 km, a do Bielska około 40 km. Jesteśmy praktycznie po środku, blisko autostrady A1 i drogi krajowej 81 Katowice – Wisła. Dobra lokalizacja daje nam ogromną przewagę mobilności i zapewnia dogodny dojazd do klienta. Mamy zawsze blisko do klientów z Pszczyny, Rybnika czy Wodzisława Śląskiego. Jesteśmy codziennie w miastach aglomeracji śląskiej, dlatego czas reakcji na telefon jest krótki, co pozwala szybko podjąć prace w przypadku likwidacji skutków zalania.
Zapraszam na naszą stronę w całości dedykowaną osuszaniu budynków i mieszkań – https://osusz.to/
Jakie prace wykonujemy w ramach Ozonowania i osuszania:
- Osuszamy ścian, mury oraz sufity podwieszane
- Osuszamy przestrzenie izolacji podposadzkowej
- Suszymy po powodzi
- Osuszamy budynki i mieszkania po interwencji straży pożarnej (zalania po pożarach)
- Suszymy dachy, tarasy oraz stropodachy
- Ozonujemy i odgrzybiamy ściany specjalistycznymi płynami
- Wykonujemy badania i pomiary wilgotności ścian i posadzek
W firmie używamy sprzętu firmy TROTEC i CORROVENTA.
Na dzień dzisiejszy osuszaniem zajmują się w Firmie trzy osoby :
Odpowiedzialnym za cały proces osuszania i umawiania oględzin i klientów jest :
IWO BROŻEK – tel. 731 923 923 – można śmiało dzwonić w sprawie pomiarów i umawiania się na oględziny po zalaniu.
Za przygotowanie dokumentacji i faktur za osuszanie odpowiada
KATARZYNA KRYSZTAFKIEWICZ – tel. 500 220 316 – to my przygotowujemy pełną dokumentację osuszania dla ubezpieczyciela (raporty zdjęciowe oraz kosztorysy)
Zaczynamy od najważniejszego czyli kwestii finansowych :
Jak jest cena za osuszanie budynku ?
Cena z usługę usuwania wilgoci z zalanych pomieszczeń zawsze jest uzależniona od ilości wody jaka znajduje się pod posadzką oraz jaką wchłonęły ściany. Zupełnie inaczej przebiega osuszanie po wycieku, który trwał tygodniami pod posadzką lub w ścianie, a inaczej jeżeli napływ wody trwał krótko, był intensywny, ale został szybko wykryty – jak jest w przypadku np. pęknięcia wężyka w oplocie. Kwota za jaką wykonana zostanie usługa osuszania ustalana jest zawsze po oględzinach na miejscu zdarzenia. Wycena przez telefon nie ma sensu. Możliwe jest podanie tylko rzędu wielkości, wszelkie szacunkowe kwoty okraszone będę ogromnym błędem.
Inaczej kształtują się ceny osuszania samych tylko zalanych murów i ścian – proces osuszania jest znacznie, krótszy. Technologia prymitywna, bo polegająca albo na nagrzewaniu zawilgoconych przegród płytami grzewczymi lub suszenie wentylatorami. W takim przypadku warto i zalecamy także osuszanie powietrza w pomieszczeniu za pomocą osuszacza kondensacyjnego.
Najwyższe kwoty są na kosztorysach, gdzie zawilgoceniu, zalaniu uległa warstwa pod posadzką betonową, gdzie znajduje się warstwa styropianu. Najbardziej zalane, a przez to i najbardziej czasochłonne są do wykonania osuszania tzw. stref izolacji w budynkach jednorodzinnych, gdzie warstwa styropianu na płycie chudziaka może sięgać nawet 25 – 30 cm grubości. Takie zalania wymagają czasu, a w przypadku osuszania każda dodatkowa doba to dodatkowe koszty za pracę urządzeń do osuszania.
Rozliczenie bezgotówkowe z ubezpieczeniem czyli jak nie zapłacić za osuszanie.
Przygotowujemy dla Państwa dokumentację w celu rozliczenia bezgotówkowego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Specjalizujemy się w tej kwestii od wieli lat i posiadamy sprawdzone standardy oraz wzory dokumentów, które pozwalają załatwić proces bardzo sprawnie. W chwili obecnej (styczeń 2024 r) praktycznie 95 % naszych prac związanych z usuwanie wilgoci i ozonowaniem jest zapłaconych w przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Usługa osuszania jest w naszym przypadku zwykle kontynuacją prac związanych z lokalizacją wycieku oraz naprawą instalacji, zapraszam na naszą stronę. Za punkt honoru bierzemy sobie, rozliczenie wszystkich naszych prac z ubezpieczeniem w trybie bezgotówkowym.
Kto zapłaci za prąd jaki zużyły urządzenia do osuszania?
Koszty prądu jakie zużyły maszyny osuszające zalane pomieszczenia są zwykle zwracane przez ubezpieczyciela. Po zakończeniu prac, otrzymujecie Państwo od nas zestawienie zużycia prądu jakie wygenerowała każda pracująca maszyna. Wysłane zestawienie należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak wynika z naszej praktyki zawodowej nie wszystkie ubezpieczalnie wyrównują pełne koszty zużytej energii elektrycznej. Mamy już tej materii pewne rozeznanie.
Jak wykonać osuszanie, żeby nie doprowadzić mieszkania lub domu do ruiny ?
Osuszanie podposadzkowe = uszkodzenie podłogi – czy jest to zawsze konieczne?
Od razu, szybko odpowiadam na pytanie. NIE – osuszanie podposadzkowe nie musi wiązać się z wykonywaniem otworów w podłogach. Przez lata pracy w osuszaniu wypracowaliśmy własną metodę, autorską osuszania podposadzkowego przez dysze dylatacyjne. Dysza dylatacyjna inaczej nazywana dyszą szczelinową osadzona jest w miejscu łączenia podłogi i ściany w taki sposób, żeby transportować suche powietrza pod posadzkę w kontrolowany sposób. Jak wygląda nasza metoda osuszania, to nasz mały firmowy sekret, który sprzedaję na moich szkoleniach, ale mogę zapewnić, że to działa. Jesteśmy w stanie w ciągu 14 dni osuszyć podposadzkowo zalane pomieszczenia na parterze w budynku jednorodzinnym, niepodpiwniczonym, o powierzchni ponad 80 m2 bez wykonania jednego otworu w podłodze. Do tego trzeba mieć trochę wiedzy i wyobraźni. Miałem przyjemność osuszania solidnie zalanego apartamentu pod wynajem w Szczyrku na 8 dni przed długim weekendem, gdzie w 6 dób osuszone zostało blisko 50 m2 praktycznie bez zniszczenia ścian (wszystkie prac wykonane w strefie pod listwami podłogowymi oraz przez dysze szczelinowe). To była i do dziś jest moja popisowa praca.
Tanie, dobre i szybkie osuszanie mokrych ścian – czy jest to możliwe?
Podstawowym objawem zalania pomieszczeń jest pojawienie się na murach wykwitów i odbarwień świadczących o kapilarnym podciąganiu wody w zawilgoconej przegrodzie budowalnej. Ściany to zawsze bardzo wdzięczny materiał do osuszania. Wystarczą dość prymitywne urządzenia, choćby wiatrak lub tzw. farelka i ściana zacznie wysychać. Proces samodzielnej walki w zawilgoceniem trwa jednak dość długo i przy większych zalaniach, gdzie woda przemieściła się pod posadzą w stronę innych ścian warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Jeżeli ktoś chce zmówić tanie, dobre i szybkie osuszanie ścian to praktycznie mówimy tu o trzech różnych usługach. Osuszanie ma być skuteczne i dać wynik polegający na przywróceniu niskiego poziomu zawilgocenia osuszanej przegrody.
Tanie osuszanie to takie, kiedy można suszyć samemu domowymi sposobami lub zdając się na naturalny proces parowania wody ze ścian. Nie ma wtedy jednak kontroli na procesem osuszania (brak cyklicznych pomiarów), czas trwania takiego suszenia może ciągnąć się miesiącami. Pewnego dnia to jednak będzie osuszone.
Szybkie osuszanie – to jest wyzwanie. Nie ma możliwości przeskoczenia praw fizyki. Woda paruje w swoim tempie i można tylko zapewnić jej optymalne warunki do tego, żeby ściana oddawała wodę do otoczenia tak szybko jak to jest tylko możliwe. Konieczny jest wtedy nakład pracy i środków w celu przygotowania osuszanej powierzchni do odpowiedniej współpracy z firmą osuszającą. Obowiązkowo muszą zostać usunięte powłoki malarskie i tapety. Duże znacznie ma wybór odpowiedniej metody osuszania w przypadku zastosowania konkretnego materiału budowalnego. Inaczej przebiega proces osuszania ściany murowanej ceglanej, a inaczej wykonanej silikatu czy pustaka ceramicznego.
Dobre osuszanie – to moim zdaniem takie, które bez poważnego uszkodzenia budynku, ściany lub podłogi w najkrótszym możliwym czasie doprowadzi do przywrócenia równowagi wilgotnościowej w budynku lub mieszkaniu. Takie osuszanie wymaga więcej czasu, wyobraźni i doświadczenia. Jeżeli skuteczne suszenie bez zniszczeń w budynku połączymy z dobrze przygotowaną dokumentacją dla ubezpieczyciela i pełną wypłatą odszkodowania to mamy do czynienia z bardzo dobrym osuszaniem.
Czy ściany po zalaniu wyschną same? Czyli tajniki osuszania naturalnego.
Tak, zalane przegrody budowalne są w stanie wyschnąć w sposób naturalny. Jeżeli zalanie nie jest duże, ogranicza się do kilkudziesięciu centymetrów, nie jest to ściana zewnętrzna tylko cienka ściana działowa bez pustki powietrznej to jak najbardziej można pozostawić je do naturalnego wyschnięcia. Pamiętać należy, że zawilgocona przegroda budowlana traci swoje właściwości termoizolacyjne, co przy zalaniu ścian zewnętrznych, w warunkach zimowych może doprowadzić do przemrożenia ściany i erozji mrozowej. Argumentem, który zawsze przekonuje mnie do zaniechania naturalnego wysychania jest podarunek czasu jaki ofiarujemy grzybom pleśniowym na rozwój. W przypadku osuszania mechanicznego w bardzo krótkim okresie czasu, z powierzchni ściany usuwana jest woda, co odbiera możliwość wzrostu pleśni. Suszenie trybem naturalnym przebiega jednak 10 do 20 razy wolniej i to jest ten czas, który grzyby pleśniowe wykorzystają na swój gwałtowny rozwój.
W przypadku przedostania się wody pod posadzkę w strefę izolacji oddawanie wody trwa latami. Jeżeli jest ogrzewanie podłogowe, woda będzie miesiącami migrowała w stronę ścian powodując ciągłe powstawania zawilgocenia, uszkodzeń listew przypodłogowych. Daje to obraz podobny jak to ciągle aktywnej nieszczelności pod posadzką, a w rzeczywistości jest to ciągle ta sama, nieusunięta spod posadzki woda, z pierwotnego zalania.
Woda powodziowa zalała nasz dom – co zrobić?
Zalania wywołane gwałtownym napływem wody po intensywnych opadach deszczu to coraz częściej pojawiający się problem powodujący poważne szkody materialne. Klęski żywiołowe związane z wielkopowierzchniowym wystąpieniem wody z koryt rzek to na szczęście cześć rzadkie zjawisko, częściej zdarzają się lokalne podtopienia w wyniku wystąpienia z koryt, na pozór niegroźnych, rzeczek i strumyków. Gwałtowna nawałnica po upalnym dniu wystarczy, żeby woda zalała piwnice lub parter budynku.
Jak się wtedy zachować, co zrobić ?
- przede wszystkim udokumentować proces powstawania zalania oraz same zalanie. Jest to konieczne dla ubezpieczyciela. Warto mieć zdjęcia i filmy pokazujące napływ wody, drogę jej dostawania się do wnętrza budynku oraz potwierdzenie stanu jej najwyższego poziomu.
- Starać się za wszelką cenę ograniczyć napływ wody. Bez specjalistycznego sprzętu jest to praktycznie nie możliwe.
- Usunąć wodę z pomieszczeń ręcznie, pompami lub zawiadomić odpowiednie służby (straż pożarna). Czas jaki woda pozostaje w pomieszczeniach wpływa na długość osuszania. Im dłużej woda zalega tym, dłużej trwa proces jej usuwania z przegród budowlanych
- Z zalanych pomieszczeń usunąć dywany, wykładziny lub panele. Konieczne jest wyniesienie zawilgoconych mebli.
- Zgłosić szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym
- W pomieszczeniach, gdzie wdarła się woda zapewnić należy odpowiednią wymianę powietrza przez otwieranie okien lub używanie nawet najprostszych wentylatorów.
Zalana izolacja termiczna dachu – to musi zostać osuszone
W przypadku nieszczelności pokrycia dachu zawilgoceniu ulega warstwa izolacji na stropie. Zajmujemy się lokalizowaniem nieszczelności z pokryć dachowych . Jeżeli w wyniku przecieku zawilgocona została warstwa wełny to konieczne jest jej osuszanie. Woda zamknięta pomiędzy membraną dachową a stropem, w przypadku braku kominków wentylacyjnych pozostanie tam na stałe. W takim przypadku drastycznie spadają wartości termoizolacyjne dachu, co przełoży się na wzrost rachunków na ogrzewanie i długotrwałe zjawisko nacieku wody w stronę pomieszczeń poniżej, powodujące straty materialne.
Osuszanie dachów jest usługą specjalistyczną, wymagającą dużego doświadczenia i zaangażowania. Cały proces przebiega w oparciu w wymuszony mechanicznie ruch powietrza pod pod powierzchnią dachu. Wykonane i uszczelnione są otwory, przez które suche powietrze jest wtłaczane do przestrzeni izolacji. Dodatkowo dla lepszej wentylacji przestrzeni izolacji wykonuje się pomocnicze otwory wentylacyjne.
Mierzymy wilgotność ścian
Sprawdzanie i kontrola stanu zawilgocenia ścian to podstawowe badanie pomiarowe każdej firmy zajmującej się osuszaniem. Nie ma profesjonalnego osuszania bez pomiarów wilgotności powietrza oraz wilgotności zalanych przegród budowalnych. Dysponujemy najlepszym sprzętem pomiarowym, codziennie wykonujemy kilka pomiarów u naszych klientów. Wszystkie one są częścią czyjeś dokumentacji zalaniowej.
Pomiar wilgotności w czasie osuszania jest bezwględnym wymogiem jaki przedstawia towarzystwo ubezpieczeniowe w celu otrzymania wypłaty odszkodowania. Pierwsze badanie wilgotności musi zostać wykonane przed rozpoczęciem osuszania, kolejne w trakcie wykonywania prac, potwierdzające ich zasadność. Ostatni pomiar dokumentuje dobrze i skutecznie wykonane osuszanie zalanych pomieszczeń.
Kiedy trzeba ozonować mieszkanie po zalaniu ?
W przypadku wystąpienia zalania pomieszczeń nie należy bagatelizować rozwoju grzybów pleśniowych. W przypadku zalania podposdzkowego czyli napływu wody w warstwie izolacji pod podłogą zawsze warto przeprowadzić ozonowanie w ostatni dzień prowadzonych prac osuszających, tak aby ozon wprowadzony został maszynowo, pod ciśnieniem, pod posadzkę. Takie rozwiązanie daj świetny efekt.
Czy towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają koszty za ozonowanie ? Jeżeli zalanie i zawilgocenie miało miejsce z instalacji odpływowej czyli kanalizacji ubezpieczenie zawsze płaci za ozonowanie. Nie wszyscy klienci są tego świadomi. W przypadku awarii instalacji wody zimnej lub ciepłej zawsze warto zwrócić się z zapytaniem o możliwość wykonana usługi ozonowania.
Pozostajemy do Państwa dyspozycji w kwestii osuszania i ozonowania budynków. Wyróżnia nas kompleksowe podejście do wycieku wody – od pierwszej diagnostyki po osuszanie zalanych pomieszczeń. Wszystkie prace jesteśmy w stanie rozliczyć bezgotówkowo z ubezpieczycielem. Zapraszamy do kontaktu z nami !