ODKAMIENIANIE INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Wykonuję usługi polegające na odkamienianiu instalacji ciepłej wody oraz instalacji CO. Dysponuję urządzeniem do odkamieniania instalacji i udrażniania rur ROMATIC 20. Jest to profesjonalne urządzenie do odkamieniania, udrażniania i czyszczenia za pomocą silnego strumienia wody instalacji grzewczych oraz wody pitnej.

Skąd się kamień kotłowy w instalacjach wody ciepłej i CO. Tłumacząc cały proces powstawania kamienia bez nazw chemicznych ( w razie czego daję link do Wikipedii ) tam są wzory i fachowe nazewnictwo https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_kot%C5%82owy

W wyniku podgrzewania twardej wody powstaje w instalacji osad ( podobny można zobaczyć w czajnikach) . Oczywiście w instaacjach jest tego osadu znacznie więcej i może go być na tyle dużo, że zaburzona zostaje prace urządzeń grzewczych, wymienników oraz podgrzewaczy ciepłej wody, wtedy należy przeprowadzić płukanie – odkamienianie instalacji.

W przypadku instalacji grzewczych najwięcej osadu kotłowego powstaje, w czasie kiedy do instalacji często dopuszczana jest woda. Najprostszym przykład z którym często mam kontakt, kiedy w instalacji jest wyciek wody, a urządzenie sterujące ciśnieniem  w układzie bez umiaru dopuszcza wodę. Jeżeli wyciek nie jest w porę wykryty kamień kotłowy pojawi się w dużej ilości. Osad może być w rurach na tyle duży, że średnica wewnętrza rury może zostać poważnie ograniczona. Bardzo często zdarza się tak w przypadku ogrzewania podłogowego, które może nie dogrzewać pomieszczenia, gdzie zostało zainstalowane.

Częste są  przypadki zakamienienia  wymienników ciepła i podgrzewaczy wody pitnej. Zebrany osad kotłowy ogranicza ich sprawność z czasem powoduje powolny proces całkowitego zatamowania przepływ wody. W takich przypadkach płukanie urządzeń jest jak najbardziej wskazane.