Przedstawiam zestawienie prostych badań diagnostycznych, które możecie Państwo wykonać sami. W wielu przypadkach nieszczelności są bardzo łatwe do lokalizacji i samodzielnej naprawy. Dajmy motywację i gotowy plan działania !
Zwykle objawami nieszczelnej instalacji w budynkach jednorodzinnych lub mieszkaniach są wykwity na powierzchni ścian, uszkodzone ościeżnice oraz zawilgocone listwy przypodłogowe. Tak zwykle dzieje się, jeżeli wypływ wody z nieszczelnej instalacji jest niewielki. Bardzo rzadko ma to miejsce w przypadku wycieków z instalacji wodnych (ciepła i zimna woda), bardzo często jeżeli konieczna jest diagnostyka instalacji centralnego ogrzewania.
Jak zdiagnozować niewielki wyciek z instalacji wodnej (woda zimna lub ciepła) w domu?
W takim przypadku przede wszystkim wyznacznikiem może być podwyższony rachunek za wodę. W tym przypadku robienie zdjęć licznika wieczorem i rano nie wiele dadzą. Przepływ wody może być za mały, żeby licznik w ogóle ruszył.
- Warto sprawdzić zawory wody ogrodowej. Mogą przeciekać, co spowodowane może być ich uszkodzeniem przez mróz lub po prostu zużyciem.
- Przyczyną podwyższonego rachunku z wodociągów może być także nieszczelna spłuczka. Woda spływająca nawet niewielką strużką do muszli powoduje stratę powodującą złudzenie występowania wycieku w budynku.
- Należy obserwować kolor fug w łazience i w kuchni – nawet niewielkie wycieki pozostawiają ślad.
- Każdy wyciek generuje szum – jeżeli jesteście Państwo w stanie usłyszeć szum lub kapanie wody, które zanika w momencie zakręcenia głównego zaworu wody to pochodzi ono z nieszczelności i jest jego wyznacznikiem.
- Jedynie próby ciśnieniowe wykonane przez kompetentnego hydraulika lub specjalistyczną firmę są w stanie jednoznacznie określić czy instalacje są szczelne.
Jak zdiagnozować niewielki wyciek z instalacji ogrzewania w domu?
Jeżeli dolewacie Państwo wodę do instalacji rzadziej niż raz na dwa dni to nieszczelność ta nie będzie łatwa do znalezienia. Zasada jest taka: im dłuższe okresy pomiędzy dolewaniem wody do instalacji, tym trudniej tą nieszczelność znaleźć.
- Należy sprawdzić zawory pod grzejnikami, czy ściany nie są zawilgocone w tych miejscach.
- Nawet te niewielkie wycieki można próbować diagnozować kamerą termowizyjną – warto zlecić takie badanie. Czułość i producent kamery w tym przypadku ma duże znaczenie.
- W przypadku bardzo niewielkich wycieków z CO rekomendujemy wlewanie uszczelniaczy chemicznych do instalacji grzewczych firmy Unipak https://www.uszczelniacze.net/
O autorze