Proces badania szczelności kanalizacji

Nieszczelność instalacji kanalizacyjnej jest jednym z możliwych źródeł napływu wody w budynkach. Rozszczelnienie kanalizacji zaraz obok wycieków wody z instalacji wodnych oraz centralnego ogrzewania są najpowszechniejszymi przyczynami zalań mieszkań i budynków. Jak się wykonuje badania szczelności kanalizacji ? Jakie narzędzia są potrzebne do znalezienia miejsca nieszczelności kanalizacji ? Zapraszam do lektury artykułu.

Badanie szczelności kanalizacji

Wykonujemy pełną diagnostykę wyciekową instalacji kanalizacyjnej w budynkach. Jesteśmy w stanie zdiagnozować każdą nieszczelność, te większe lokalizujemy z marszu, z tymi niewielkimi walczymy aż do skutku czyli pomyślnego wskazania miejsca nieszczelności. Wycieki z instalacji kanalizacyjnej są bardzo charakterystyczne, ponieważ są okresowe. Dają bardzo wyraźne oznaki swojego periodycznego wypływu wody. Jako doświadczony diagnosta instalacji wodnych jestem świadomy, że z z pozoru prosty do lokalizowania wyciek może okazać się ciężką diagnostyczną walką. Nigdy nie należy bagatelizować przeciwnika, szczególnie jeżeli jest to wyciek z tak skomplikowanej do badania instalacji jaką jest kanalizacja.

Najważniejsza sprawa to prawidłowo wskazać źródło napływu wody, czyli określić, że na pewno nieszczelne są rury kanalizacyjne i to woda wypływająca z rur odpływowych powoduje zalanie ścian i sufitów. Jedynie mając tą pewność można zaczynać poszukiwania miejsca nieszczelności w rurach kanalizacyjnych. W tym celu wykonywane są badania szczelności instalacji wodnych oraz ogrzewania centralnego. Jeżeli one nie wykażą defektów oznacza, to, że kanalizacja musi zostać zbadana pod kątem szczelności. Jeszcze więcej informacji oraz zdjęć z wykonanych prac znajdziecie Państwo w artykule https://wyciek.pl/wyciek-z-kanalizacji/

Proces badania kanalizacji

W przypadku instalacji kanalizacyjnej jest o tyle trudniej poszukiwać wycieków wody, ponieważ nie jest to instalacja ciśnieniowa. W każdy samochodzie diagnostycznym mamy wszystkie niezbędne urządzenia i środki lokalizacji takich wycieków. Proces badawczy zaczynamy od sprawdzenia wszystkich stanu technicznego rur odpływowych w pomieszczeniach, gdzie mogło mieć miejsce ewentualne rozszczelnienie instalacji. Jeżeli taka inspekcje nie przyniesie wyników stosujemy inne metody badawcze.

Inspekcja TV rur kanalizacyjnych

Najprościej rzecz ujmując jest to kamerowanie wnętrza rur kanalizacyjnych. Do instalacji wkładana jest kamera o odpowiedniej wielkości głowicy, dedykowanej pod średnice rur, w jakich wykonywane jest badania. Posiadamy w swoim arsenale kamery o wielkości głowic od 5 mm do 40 mm, co pozwala na inspekcję rur od 10 do 200 mm. Każda kamera ma możliwość nagrywanie inspekcji, wykonywania zdjęć w celu przygotowania dokumentacji zdjęciowej dla zleceniodawcy lub dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Inspekcja TV jest w stanie wskazać miejsca mechanicznego uszkodzenia rur (zwykle dziury po wiertłach, lub wkręty i dyble) lub wysunięcia rur z kielichów lub wystające uszczelki czyli nieszczelności na łączeniu poszczególnych fragmentów instalacji.

Próba szczelności dymem instalacji kanalizacyjnej

Badanie ma na celu wskazanie miejsca nieszczelności rur kanalizacyjnych za pomocą bezpiecznego dymu znacznika. Cała próba polega na połączeniu generatora dymu, do instalacji odpływowej i rozpoczęciu napełniania instalacji dymem. Nie ma konieczności korkowania instalacji czy to od strony dachu, czy od strony studzienki kanalizacyjnej. Nasze urządzenie jest na tyle wydajne i produkuje tak dużo dymu, że nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych prac przygotowawczych. Próba dymem wskazuje na obecność nieszczelności nie widocznych w momencie badania wizyjnego. Brak uszczelki na łączeniu rur, może skutkować wypływem wody. Defekt ten nie jest możliwy do zdiagnozowania za pomocą kamery. Zadymianie to także świetna metoda dla wskazywania miejsc nieszczelności instalacji, skąd wydobywają się odory kanalizacyjne uprzykrzające życie mieszkańcom.

Próba szczelności kanalizacji za pomocą specjalistycznych barwników

Do każdego rodzaju instalacji kanalizacyjnej i każdego rodzaju wycieku dedykowane są inne barwniki. Najpowszechniej stosowana uranina czyli sól sodowa fluoresceiny o wzorze sumarycznym C20H10Na2O5 nie zawsze nadaje się do wykonywania testów szczelności kanalizacji. Posiadamy bogate doświadczenie w kwestii używania całej gamy barwników kanalizacyjnych, co gwarantuje użycie właściwego barwnika u Państwa w domu. Jest to o tyle ważne, że może to mieć wpływ zarówno na wynik badania, dalsze konsekwencje po badaniu oraz na pewno ma pływ na środowisko naturalne.

Mycie kanalizacji przed wykonaniem badania

Nie należy zapominać o przygotowaniu badania wizyjnego kanalizacji. Jeżeli zachodzi potrzeba wykonujemy mycie instalacji kanalizacyjnej przed wykonaniem inspekcji TV. W wielu przypadkach jest to niezbędnie konieczne, ponieważ poziom zabrudzenia instalacji praktycznie uniemożliwia wykonanie wyciekowego rozpoznania wzrokowego.

Zawsze należy pamiętać, że wszystkie prace wykonujemy tak, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe zwróciło za wykonane prace. Więcej o możliwości zwrotu kosztów w artykule

https://wyciek.pl/zwrot-kosztow/

Uszczelniacz do rur kanalizacyjnych

W przypadku konieczności naprawy nieszczelnej naprawy metodą bezinwazyjną proponujemy wlewanie uszczelniacza chmiecznego firmy Unipak – Multiseal Afloss.

Zapraszam na stronę produktu w naszym sklepie internetowym – https://uszczelniacze.net/products/multiseal-afloss

Zadymianie kanalizacji. Potężna nieszczelność instalacji kanalizacyjnej w niewielkiej łazience

Dziękuje za lekturę.

O autorze

Maciej Krysztafkiewicz

Właściciel firmy Termeo z siedzibą w Żorach. Profesjonalny diagnosta wycieków wody. Ekspert w dziedzinie poszukiwania nieszczelności z instalacji w budynkach. W branży wycieków wody od blisko 15 lat. Na koncie posiada ponad 2000 udokumentowanych, znalezionych nieszczelności.

Ogromne doświadczenie w badaniach termowizyjnych, wykonanych ponad 45 tyś termogramów, ITC level 1 w 2011 r. Jako pierwszy na Górnym Śląsku zaczął używać gazu znacznika jako metody diagnostycznej do lokalizacji wycieków wody. Diagnosta przecieków z dachów, tarasów i balkonów.