Zalane mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Diagnostyka instalacji ciśnieniowych wykazała, że są one szczelne, w związku z tym do sprawdzenia pozostała jedynie kanalizacja. Co wykazało badania wizyjnej rur odpływowych fi 32 ? Zapraszam do lektury
Spis Treści
Badanie rur kanalizacyjnych kamerą inspekcyjną
To podstawowe badanie, zupełnie bezinwazyjne, jego wyniki znamy natychmiast mające na celu określenie stanu szczelności rur kanalizacyjnych. Jedynym ograniczeniem jest stan czystości badanych rur. Z tym jest różnie, tym razem miałem trochę szczęścia – wnętrza badanej instalacji były względnie czyste.
Inspekcja wykazała błachy z pozoru błąd montażu rur odpływowych, wysuniętą uszczelkę rury. Taki stan rzeczy na pewno powoduje przedostawania się wody poza instalację odpływową, co skutkuje zalaniem ścian. Jak widać na zdjęciu powyżej woda spływa właśnie w części rury, gdzie brakuje uszczelki. Jak pech, to pech …
Dziura w rurze odpływowej
Jak się okazało, instalacja w dalszej części posiadała jeszcze jeden defekt, powodujący wypływ wody. W dalszej części rury widoczne było jej mechaniczne uszkodzenie, spowodowane najprawdopodobniej przewierceniem.
Podsumowując. W czasie inspekcji rury odpływowej wykryte zostały dwa miejsca nieszczelności instalacji. Przyczyny ich powstania był różne, ale efekt taki sam – silne zawilgocenia przestrzeni podposadzkowej i ścian.
Na koniec dodam tylko, że cała diagnostyka zapłacona została przez ubezpieczyciela – więcej na ten temat w osobnym artykule – https://wyciek.pl/zwrot-kosztow/
O autorze