Jak z bliska wygląda wyciek wody z instalacji PP ? Udało się nam zdobyć nieszczelną kształtkę PP z instalacji wody ciepłej z mieszkania w Katowicach. Chcielibyśmy pokazać Państwu jak wygląda taka nieszczelność z bliska i zastanowić się co mogło ją spowodować.
Kształtka pochodzi z mieszkania w bardzo dużym budynku wielorodzinnym w Katowicach. Miejsce awarii zostało lokalizowane i odkute w pomieszczeniu kuchni pod szafą ze zlewozmywakiem. Kształtkę pozyskaliśmy dzięki Właścicielce mieszkania. Za miły gest bardzo dziękujemy!
Kształtki jaki wiele. Nalepka mufie sugeruje materiał z marketu budowalnego, a nie z hurtowni. Czy to coś znaczy? Mam swoje zdanie o materiale z marketów i wolę tam nic hydraulicznego nie kupować. Zadania w tej materii są podzielone.
Zbliżenie miejsca nieszczelności instalacji. W czasie diagnostyki tej nieszczelności zauważyłem, im bardziej instalacja chłodła tym mniejszy stawał się wypływ wody. Spotkałem się już z takim zjawiskiem wielokrotnie i spodziewałem właśnie takiego uszkodzenia.
Za pomocą przecinaków od rur przecinam wzdłużnie miejsce nieszczelności.
Jak widać na zdjęciu powyżej, zgrzew jest prawidłowy. Instalator wykonał go bardzo starannie. Rura PP jest stabilizowana (widoczna warstwa folii aluminiowej zaraz przy krawędzi zewnętrznej rury). Instalator usunął folię i wykonał zgrzew. Powierzchnia kolana z rurą są monolitem, pod wpływem temperatury powierzchnia kolana i rury połączyły się bez widocznej granicy.
Jak wielka siła musiała zadziałać na kolano rury PP, żeby uzyskać tak perfekcyjne pęknięcie.
Kolano rury PP fi 20 zostało uszkodzone dokładnie w miejscu, gdzie kończy się obszar zgrzewu. Jest to najsłabsza cześć kształtki, gdzie grubość plastiku jest najmniejsza.
Górna strzałka pokazuje folię stabilizacyjną rury PP. Została ona zgodnie ze sztuką usunięta na długości zgrzewu. Dalsza cześć instalacji nie była już stabilizowana. Dolna strzałka pokazuje najcieńsze miejsce, najsłabszy punkt instalacji na łączeniu dwóch rodzajów rur PP – w kładką aluminiową -dedykowaną pod instalacje z gorącym czynnikiem w rurach oraz zwykłych, klasycznych uniwersalnych rur. Jak widać w tym miejscu jest najcieńszy plastik, a naprężenia byłby bardzo duże i wynikały z połączenia dwóch rodzajów rur instalacji. Dodać należy, że instalacja to była podpięta pod logotermę czyli przez te rury mogła płynąc na prawdę gorąca woda. Z drugiej strony awaria instalacji CWU powstała po 15 latach pracy.
Podsumowanie:
Wyciek spowodowany został przez uszkodzenia kolana rury PP w najcieńszym miejscu, czyli na krawędzi strefy zgrzewu kolana
Zgrzew na uszkodzonym kolanie to miejsce połączenia dwóch rodzajów rur – stabilizowanej, dedykowanej pod instalacje z gorącym czynnikiem i uniwersalnej. Obydwie rury mają różne właściwości i parametry użytkowania.
O autorze