Próba szczelności instalacji ciśnieniowych manometrami to podstawowe badanie diagnostyczne każdej instalacji ciśnieniowej. Diagnostyka szczelności zawsze powinna zaczynać się właśnie od prostego badania mającego na celu wskazanie czy z instalacji ubywa ciśnienie. Ile trwają takie próby ciśnieniowe i jakie instalacje można nimi diagnozować ? Na te pytania odpowiem w artykule.
Spis Treści
Jakie instalacje można badać za pomocą prób szczelności ?
Za pomocą manometrów można sprawdzić szczelność każdej instalacji, która pracuje pod ciśnieniem. Do takiego badania konieczne jest przygotowanie instalacji w taki sposób, żeby móc otrzymać zamknięty układ, gdzie możliwe będzie zwiększenie ciśnienie czynnika, którym wykonujemy próbę. Najpowszechniej wykonuje się badania szczelności używając wody lub sprężonego powietrza.
Wykonać możemy :
- próby szczelności instalacji wodnych ( woda zimna i ciepła)
- próby szczelności instalacji grzewczej grzejnikowej
- próby szczelności instalacji grzewczej ogrzewania podłogowego
- próby szczelności rur wodociągowych
- próby szczelności instalacji hydrantowych i tryskaczowych
- próby szczelności gruntowych wymienników ciepła
- próby szczelności instalacji przemysłowych pracujących pod ciśnieniem
- i wiele innych
Ile trwa próba szczelności instalacji ?
Czas trwania próby szczelności wymienionych przeze mnie powyżej instalacji zależy od wielu czynników. Każda instalacja ma swoje wymagania dotyczące czasu wykonywania prób szczelności. Najpopularniejsze okresy wykonywania takich badań to 60 i 120 minut, czyli próba ciśnieniowa trwająca godziną lub dwie godziny. Zdarzają się próby, gdzie inspektorzy wymagają prób trwających 12 lub nawet 24 godziny. Te wartości zależą od tego co jest testowane, przez kogo i jakie jest przeznaczenie tej instalacji.
Jakim ciśnieniem wykonuje się próby szczelności instalacji ?
Ciśnienie jest najważniejszym czynnikiem badawczym, jego wahania lub ich brak wskazuje na stan szczelności instalacji. Całe badanie próby szczelności opiera się obserwację na tarczy manometru wartości zadanego ciśnienia badawczego. Przyjmuje się, że ciśnienie badawcze jest równe lub wyższe ( jak bardzo wysokie, to określają specjalistyczne normy lub zalecenia inspektorów) do tego na jakim pracuje w normlanym trybie badania instalacja. Spadek ciśnienia widoczny na manometrze sugeruje nieautoryzowany wypływ czynnika badawczego czyli nieszczelność. Dobrze, jeżeli takie miejsce nieszczelności da się wykryć naprawić i ponowić próbę w celu potwierdzenia skuteczności naprawy i incydentalności wystąpienia nieszczelności. Gorzej, jeżeli nieszczelność jest ukryta pod posadzką lub głęboko w gruncie – wtedy muszą się tym zająć specjalistyczne firmy diagnostyczne.
O autorze