Wydawać by się mogło, że jest to jedna z najprostszych możliwych do znalezienia przyczyn wycieków wody w budynkach. Niestety nie zawsze tak jest. Nie dla wszystkich woda na podłodze po kąpieli oraz zalany sąsiad z dołu to argument ku temu, żeby zaglądać pod wannę lub brodzik prysznica. Zapraszam do artykułu poniżej.
Objawy wycieku pod wanną
Należy dokładnie sprawdzić okolice wanny przed i po kąpieli.
- Woda na podłodze pod wanną: To jeden z najbardziej oczywistych objawów wycieku. Woda może gromadzić się pod wanną lub spływać na podłogę w łazience.
- Mokre plamy na suficie lub ścianach pod wanną: Jeśli wyciek trwa od dłuższego czasu, woda może przesiąknąć przez sufit lub ściany pod wanną, powodując powstawanie mokrych plam. Kapanie lub ekspozycja mokrych plam zwiększa się po kąpieli.
- Pleśń lub grzyb wokół wanny: Wilgoć spowodowana wyciekiem może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów wokół wanny.
- Odklejające się płytki lub farba wokół wanny: Wilgoć może również powodować odklejanie się płytek lub farby wokół wanny.
Jedną z najpowszechniejszych przyczyn wycieków wody pod wanną są nieszczelności instalacji odpływowej w zabudowie wanny. W celu wykonania prawidłowej inspekcji należy lać wodę do wanny, uzbroić się w latarkę i obserwować instalację w zabudowie.
Bardzo często woda przecieka pod wannę z powodu nieszczelności silikonów przy narożnikach wanny. Warto to sprawdzić, używając wody i polewając ściany oraz narożniki wanny. Ściekająca pod ścianach woda spływa do strefy zabudowy wanny powodując zalanie.
Zawsze należy pamiętać, że wcześnie wykryty przeciek wody uchroni pomieszczenia poniżej oraz przylegające do łazienki od zalania.
O autorze