Gdzie jest granica pomiędzy zalaniem, które wyschnie samoistnie, a takim gdzie potrzeba firmy do osuszania ze specjalistycznym sprzętem ? Postaram się przybliżyć Państwu ten problem. Zapraszam do lektury wpisu na moim blogu.

Kiedy osuszać budynek ?

Tak wiem, żadnego zalanie z punktu widzenia współczesnego budownictwa nie jest bezpieczne dla mieszkańców. Podwyższenie poziomu zawilgocenia przegród budowalnych skutkować może zawilgoceniem mebli, listew przypodłogowych oraz silnemu zawilgoceniu przestrzeni izolacji podposadzkowej, a to wszystko może powodować rozwój grzybów pleśniowych, który negatywny wpływ na zdrowie człowieka jest powszechnie znany. Moim zdaniem to, czy zalanie wyschnie samo czy konieczna jest interwencja firmy osuszającej zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to moim zdaniem czas jakim wlewała się woda i siła jej napływ

  • czasu w jakim napływała woda. Czy było to jedno razowy napływ wody np. przez otwarte okno czy wyciek wody, który trwał dłuższy okres czasu.
  • siła napływu wody w czasie
  • czy zalane pomieszczenia ma pod posadzką warstwę izolacji w postaci styropianu czy podłoga jest betonowym monolitem ?
  • czy zalana jest jedna czy więcej niż jedna ściana ?

Ogólnie zasada jest prosta. W przypadku niewielkiego, krótkotrwałego napływu wody, który spowodował zawilgocenie jednej przegrody budowalnej (zlokalizowanej w bezpośredniej bliskości miejsca nieszczelności) oraz gdy posadzka zalanego pomieszczenia nie ma izolacji podposadzką można śmiało zrezygnować z osuszania mechanicznego. W pozostałych przypadkach, a w szczególnozści jeżeli w pomieszczeniach zalaniu uległa strefa izolacji pod posadzkowej nie ma innej możliwości na usunięcie wody jak osuszaniem mechanicznym. W przypadku jeżeli posiadacie Państwo ubezpieczenie budynku lub mieszkania zawsze warto zgłosić szkodę i rozliczyć osuszanie z ubezpieczycielem.

Korzyści z osuszania

Firma wykonująca osuszanie zajmie się przygotowaniem dokumentacji dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Przygotuje, zaplanuje i zadba o to, żeby ubezpieczenie zwróciło koszty osuszania. Rozliczenie bezgotówkowe z ubezpieczycielem to obecnie najbardziej powszechna metoda rozliczania kosztów osuszania. Nasza firma też tak rozlicza osuszanie i lokalizację wycieków wody. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule https://wyciek.pl/zwrot-kosztow/

Dodatkowym argumentem na zaproszenie firmy osuszającej do swojego domu jest drastyczne zmniejszenie czasu wysychania zalanych powierzchni. Naturalny proces osuszania trwa w zależności od warunków – długo/ bardzo długo. Osuszanie maszynowe to zwykle 10 – 14 dni. Są oczywiście minusy całej operacji, jest ich nawet dość sporo. Poświęcę temu zagadnieniu osobny wpis. Są to przede wszystkim niedogodności związane z pracą urządzeń czyli hałas, węże do transportu powietrza porozkładane w pomieszczeniach oraz podwyższona temperatura w osuszanych pomieszczeniach.

O autorze

Maciej Krysztafkiewicz

Właściciel firmy Termeo z siedzibą w Żorach. Profesjonalny diagnosta wycieków wody. Ekspert w dziedzinie poszukiwania nieszczelności z instalacji w budynkach. W branży wycieków wody od blisko 15 lat. Na koncie posiada ponad 2000 udokumentowanych, znalezionych nieszczelności.

Ogromne doświadczenie w badaniach termowizyjnych, wykonanych ponad 45 tyś termogramów, ITC level 1 w 2011 r. Jako pierwszy na Górnym Śląsku zaczął używać gazu znacznika jako metody diagnostycznej do lokalizacji wycieków wody. Diagnosta przecieków z dachów, tarasów i balkonów.