KAMERA TERMOWIZYJNA FLIR

Kamera na podczerwień do moje podstawowe, pomocnicze narzędzie w lokalizowaniu wycieków wody w budynkach. Bardzo lubię pracować z kamerą termiczną, interpretacja obrazu termicznego na miejscu wycieku może bardzo dużo wnieść do całego procesu poszukiwania miejsca nieszczelności. Może, ale niestety nie musi. Pomiar termowizyjny badanych powierzchni niesie ze sobą potężny błąd pomiarowy. Kamera termowizja ” nie widzi ” wnętrza podłogi czy ściany, oddaje jedynie obraz termiczny samej powierzchni badanej podłogi czy ściany. Dodam tylko, że sama badana powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana do pomiaru, brak przygotowania może zupełnie zmienić jej obraz termiczny, a jeszcze do tego dochodzi błąd interpretacji termogramu.  

Badania kamerą termowizyjną nie są sprawą łatwą ani prostą i dlatego zaufać należy tylko osobom o bogatym doświadczeniu termowizyjnym. Osobiście pracuję z kamerami termowizyjnymi od 9 lat i mam wykonanych ponad 30 tyś termogramów przede wszystkim tematów związanych  z wyciekami wody i nie ukrywam, że termografia wycieku nadal potrafi mnie zaskoczyć  –  negatywnie zaskoczyć, dlatego nigdy nie ufam kamerze termowizyjnej  i dlatego staram się stosować dodatkowe badania termiczne  potwierdzające lub negujące wykonany przeze mnie pomiar termowizyjny. 

Przedstawiam kilka wycieków z różnych instalacji jakie wykryłem za pomocą kamery termowizyjnej.

https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=35475406577051855#editor/target=post;postID=1420091018812801226;onPublishedMenu=allposts;onClosedMenu=allposts;postNum=0;src=postname

Uszkodzona rura PEX

https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=35475406577051855#editor/target=post;postID=6891407425222515753;onPublishedMenu=allposts;onClosedMenu=allposts;postNum=9;src=postname

Ścianka kolankowa na ogrzewaniu podłogowym

https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=35475406577051855#editor/target=post;postID=1815717417918511963;onPublishedMenu=allposts;onClosedMenu=allposts;postNum=18;src=postname

Wyciek z zewnętrznej instalacji grzewczej

Jakie wycieki można znaleźć kamerą termowizyjną ? 

Jeżeli chodzi  o badanie termowizyjne wykonywane w budynkach to przyznać muszę, że można wykryć wycieki wody z wszystkich możliwych instalacji . W przypadku wycieków z zimnej wody trzeba się trochę napracować, żeby podgrzać czynnik w rurach, ale też zdarza mi się zrobić takie akcje i wszystkie pomiary termowizyjne perfekcyjnie wskazują miejsca nieszczelności. Badanie kamerą termowizyjną na pewno dadzą bardzo dobry wynik w badaniach szczelności instalacji ogrzewania podłogowego i ciepłej wody użytkowej ( CWU ). Pomiar termowizyjny może bardzo wiele pomóc w badaniach szczelności kanalizacji .

Czy rozdzielczość kamery termowizyjnej jest ważna i  jaki ma wpływ na skuteczność poszukiwania wycieków wody ?

Uważam, że zawsze warto zapytać jakim sprzętem dysponuje osoba, która przyjedzie szukać wycieku.  Im mniejsza rozdzielczość tym obraz termowizyjny jest słabszej jakości, co może wpłynąć na interpretację wykonanych termogramów. O kwestii doświadczenia termografa nie wspomnę, bo ciężko to sprawdzić, ale trochę trudniejszy wyciek i problem  zweryfikuje bez problemu poziom doświadczenia takiego zawodnika. Osobiście używam kamery termowizyjne FLIR T 540 o rozdzielczości 464 x 348 pikseli

Czy polecam inne firmy wykonujące badania termowizyjne ?

Tak. Moim zdaniem bardzo solidnie i rzetelnie wykonują badania termowizyjne na Górnym Śląsku dwie firmy o dużym doświadczeniu, które na pewno robią dobrą termowizyjną robotę. Oni polecają mnie a ja ich. Jesteśmy fair i przyjaznych stosunkach.

Czy wykonuję usługi badań termowizyjnych domów ?

Nie nie wykonuję badań termowizyjnych budynków . Koncentruję się przede wszystkim na usługach związanych z wyciekami wody w budynkach oraz osuszaniem budynków i mieszkań po zalaniach.

Ile kosztuje wykonania badania termowizyjnego mającego na celu wykrycie wycieku wody z instalacji ?

Pomiary termowizyjne mające na celi lokalizację wycieku wody z instalacji ciepłej wody użytkowej lub instalacji centralnego ogrzewania to koszt od 200 do 400 zł netto. Cena dotyczy badania kamerą termiczną, kiedy nie używam innych metod badawczych tylko termowizję. W przypadku zastosowania kamery na podczerwień jako narzędzia pomocniczego do badania gazem znacznikowym doliczam 100 zł do faktury a czasami nic nie doliczam, jak badanie pokazało zupełnie coś innego niż było w rzeczywistości.  

Czy prowadzę szkolenia z wykrywania wycieków wody kamerą termowizyjną.

Tak. Prowadzę takie szkolenia, ale poza granicami RP. 

 Galeria zdjęć termowizyjnych

Wyciek z trójnika instalacji. Rury PEX. Po odkuciu okazało się, że rura jest wypchnięta trójnika

 Wyciek wody z instalacji ogrzewania podłogowego. Woda wypływała z instalacji i migrowała pod posadzką, pod drzwiami 

 Widoczne miejsce nieszczelności instalacji. Wypływ wody powoduje powstanie ciepłej plamy na badanej powierzchni

 Wyciek pod grzejnikiem na przyłączu

 Wyciek wody zaznaczyłem elipsą. Swoją drogą ciekawy sposób ułożenia podłogówki

 Przemrożenie instalacji. Bardzo dobrze widoczne miejsce wycieku wody z instalacji CO