WYCIEK Z INSTALACJI WODY ZIMNEJ

Wycieki z instalacji wody zimnej stanowią mniejszość w ogólnej skali wycieków jakie lokalizuje. Szacuję, że w ogólnej puli wycieków z instalacji wodnych ( woda zimna i ciepła)  nieszczelności z instalacji wody zimnej  to tylko 20 %. Najczęstszą przyczyną przecieków z rur dostarczających zimną wodę to zbyt wysokie ciśnienie w instalacji, oraz twarda woda w przypadku instalacji miedzianych.

Metoda gazu znacznikowego

Poszukiwanie wycieku zimnej wody to przede wszystkim metoda gazowa, więc podstawowym narzędziem do wykrywania wycieków wody zimnej w budynkach to czujnik wodoru. Kamera termowizyjna nie przyda się zbytnio w poszukiwaniach, choć jest technika napełnienia instalacji wody zimnej ciepłą wodą i jeżeli trzeba to także mogę ja zastosować.

Lokalizacja wycieku za instalacji wody zimnej polega na napełnieniu instalacji gazem znacznikowym NH5 i próbie wykrycia obszaru, gdzie możliwe jest do zarejestrowania stężenie gazu sugerujące wyciek wody. Wykrycie takiej nieszczelności to czasami 1 godzina, a czasami 8 godzin. Średnio czas wykrycia wycieku to około 4 do 5 godzin włączenie z odkuciem posadzki lub ściany w celu potwierdzenia lokalizacji miejsca wycieku.

Metoda nasłuchowa

Metoda polegająca na wykonaniu badania nasłuchowego newralgicznych punktów instalacji mikrofonem gruntowym czyli geofonem.  Jest to bardzo trudne i niestety zawodne badanie, dlatego wykonuję nasłuch tylko w ostateczności.

Podsumowując

W przypadku wycieków z instalacji wody zimnej mam o jedno narzędzie badawcze mniej – nie używamy praktycznie kamery termowizyjnej, co sprawia, że wycieki z instalacji wody zimnej są o poziom trudniejsze do wykrycia niż wycieki z CWU, dlatego najważniejsze to doświadczenie w kwestii interpretacji pojawienia się gazu znacznika na badanych powierzchniach i odpowiednio czuły sprzęt pomiarowy.

Link do mojego bloga. Kilka wykrytych przeze mnie wycieków na instalacji wody zimnej

https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=35475406577051855#allposts

 Przedstawiam kilka zdjęć z wycieków jakie ostatnio znalazłem

Wyciek z instalacji wody zimnej w łazience

Wyciek z instalacji wody zimnej pod posadzką w łazience

Uszkodzony trójnik i instalacji wody zimnej

Wyciek spowodowany był wadą fabryczną trójnika 

Przyczyna wycieku była woda fabryczna trójnika instalacji

Na zdjęciu przy okazji widać defekt zacisku – wałek na pierścieniu – nie powinno go tam być

Inny przykład

Wyciek pod posadzką

Zlokalizowany wyciek z instalacji wody zimnej

Instalacja z rur PP. Wadliwie zgrzany trójnik z rurą PP

Nieszczelny zgrzew trójnika instalacji PP

Nieszczelny zgrzew rury PP

Nieszczelny zgrzew