Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji

Moją metoda na wyciek z sieci wodociągowej  to próba szczelności  sieci  gazem znacznikowym. Fakt, że specjalizuję w gazie znacznikowym, nie oznacza, że nie używam także innych metod badawczych. Wykonuję próby szczelności instalacji wodociągowej. W lokalizacji wycieku posługuję się loggerami szumów oraz korelacją cyfrową. Finalnie zawsze potwierdzam wskazania zarówno gazu znacznikowego jak i metod elektroakustycznych najzwyklejszym badanie nasłuchowym za pomocą mikrofonu gruntowego czyli geofonu.  Nie ma jednak pewniejszej metody wykrywania wycieku wody z rurociągów podziemnych niż właśnie metoda gazu znacznikowego. Rurociągi wodociągowe wykonane są z rur PE, które są bardzo niewdzięcznym obiektem badań nasłuchowych w przypadku w wycieku wody. Jeżeli metody badawcze pokryją się, tzn wskażą to samo miejsce to na 100 % mamy zlokalizowany wyciek !

Minusem metody gazowej jest fakt, że jest uzależniona od warunków atmosferycznych, nie wykonuje się badań gazem przy silnym wietrze, co więcej metoda ta jest bardzo czasochłonna.