Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji

Wyciek z instalacji kanalizacyjnej bardzo różni się od wycieków z instalacji pozostających pod ciśnieniem, przede wszystkim wyciek z instalacji odpływowej aktywny tylko wtedy, gdy aktywne jest urządzenie, które wpuszcza wodę do tej instalacji.  Wyciek taki może być aktywny w momencie spłukiwania wody w toalecie, pracy pralki lub korzystania z prysznica. 

Jeżeli widoczny jest okap wody zdiagnozowanie wycieku jest stosunkowo łatwe ( tak dzieje się przede wszystkim, kiedy uszkodzona jest instalacja na tzw. piętrze), ale  w przypadku niewielkich wycieków, powolnego kapania z instalacji pod brodzikiem, niewielkiego mechanicznego uszkodzenia instalacji, uszkodzenia instalacji środkiem do udrażniania rur - tzw "kretem" wyciek taki można łatwo pomylić w wyciekiem z instalacji ciśnieniowej, szczególnie jeżeli przeciek wody ma miejsce na parterze budynku, gdzie nie ma  podpiwniczenia.

Wycieki z kanalizacji diagnozowane są przede wszystkim za pomocą inspekcji TV. Posiadam kilka specjalistycznych kamer inspekcyjnych, w tym także modele z ruchomymi głowicami. Każdy model dedykowany jest pod inną średnicę rury oraz inne miejsce od przeprowadzania takich inspekcji. 

Wykonuję badania szczelności kanalizacji metodą lustra wody, próby szczelności kanalizacji ciśnieniowych ( system Geberit) gazem znacznikowym ( mam w tej dziedzinie spore doświadczenie i kilka wykrytych wycieków),próby szczelności kanalizacji barwnikami, badanie szczelności kanalizacji barwnikami UV ( barwnik UV nie jest filtrowany przez beton i inne materiały budowlane).

Bardzo często spotykam się z problemami zapachu kanalizacji w łazience lub nawet w całym mieszkaniu. Ten przykry zapach z rur kanalizacyjnych pojawiający się przede wszystkim w okresie niskiego ciśnienia atmosferycznego jest bardzo uciążliwym problemem. Brzydki zapach wydostaje się z kanalizacji nieszczelnościami powstałymi przez uszkodzenia mechaniczne rur ( rury  mogą być przebite prętami zbrojeniowymi, spotkałem się z przebita rurą wiertłem podczas prac przy ociepleniu budynku, niedokładnie zamkniętymi otworami rewizyjnymi - są to ulubione miejsca budowlańców do pozbywania się niedopałków papierosów) lub błędami w montażu instalacji odpływowej  czego najpopularniejszym przykładem są braki uszczelek na kielichach rur kanalizacyjnych lub  częściowe wypadnięcie takich uszczelek  poza kielich. Pomieszczeniem najbardziej narażonym na pojawienie się przykrego zapachu z kanalizacji jest łazienka. Pamiętać należy, że pojawienie się odoru kanalizacji w pomieszczeni to nie musi być oznaka  problemu z instalacją odpływową, może być to problem wentylacji kanalizacji. Spotkałem się z przypadkiem, gdzie pion wentylacyjny rury kanalizacyjnej był nieszczelny i łączył się z pionem wentylacyjnym w łazience. Przy każdej niepogodzie nieprzyjemny zapach kanalizacji pojawiał się w łazience. W przypadku problemów z przykrymi zapachami  stosuję przede wszystkim inspekcje kamerami TV, dopiero potem wykonuje próbę dymową instalacji kanalizacyjnej.  Jeżeli w czasie inspekcji kamerami nie jestem w stanie znaleźć przyczyny przedostawania się smrodów z kanalizacji do pomieszczeń, zadymiam instalację. Próba dymowa kanalizacji to polega na wprowadzenie do rur kanalizacyjnych nietoksycznego dymu i obserwacji, gdzie w pomieszczeniach taki dym się pojawi. Czas i miejsce pojawienia się dymu sugerują miejsce nieszczelności instalacji kanalizacyjnej. Drugi aspekt tego problemu z kanalizacją to fakt, że   stale napływający uporczywy zapach instalacji kanalizacyjnej potrafi tak głęboko spenetrować materiał budowlany ( przede wszystkim podatna jest płyta GK), że zapach kanalizacji jest wyczuwalny jeszcze wiele dni po usunięciu przyczyny jego wydostawania się z instalacji. Proponuje wtedy usługę ozonowania pomieszczeń, gdzie odór kanalizacji jest szczególnie uciążliwy. Ozonowanie wykonuję osobiście.

Naprawiam uszkodzone instalacje uszczelniaczami do kanalizacji firmy Unipak - Multiseal Afloss oraz Multiseal Kloak. Proszę spojrzeć na moją stronę www.uszczelniacze.net

Podsumowując wycieki z kanalizacji są wyjątkowo niewdzięczne, ale jest ich coraz więcej i daję sobie z nimi radę !