Wykrywanie nieszczelności – Metody i narzędzia

SAMODZIELNA DIAGNOSTYKA INSTALACJI CZYLI SKĄD WIADOMO, ŻE MAMY WYCIEK

Wyciek wody

 Jak zlokalizować wyciek wody ?

 Jak wykryć miejsce wycieku wody w swoim domu lub mieszkaniu ?

Jak znaleźć wyciek wody w ścianie ?

Jak znaleźć wyciek wody pod podłogą ?

To częste pytania. Odpowiedzi wcale nie są jednak takie proste.

1. Skąd wiadomo, że w budynku jest wyciek wody

1.1. Ruch wodomierza – jeżeli wyciek wody z instalacji budynku jest dostatecznie duży, wodomierz pokaże  stratę wody. W przypadku starszych modeli z tzw. śmigiełkiem można zauważyć jego ruch – sugerujący przepływ wody.  W nowszych modelach pozostaje  odcięcie wszystkich zaworów w budynku ( pod umywalkami, pralka, w kuchni zmywarka, spłuczki), pozostawiamy instalację pod ciśnieniem. Następnie  sprawdzamy po minimum 12 godzinach czy odczyt wodomierza się powiększył – czy wodomierz zarejestrował przepływ wody. 

1.2 Odcięcie i napływ wody. Jest jeszcze metoda polegająca na odcięciu na noc głównego zaworu wody w budynku lub mieszkaniu. Należy  pozamykać wszystkie zawory w łazienkach, kuchni, a przede wszystkim spłuczki. Rano, należy otworzyć główny zawór wody. Woda z rurociągu nie może dobić do instalacji, nie może być syknięcia czy innych dźwięków sugerujących napływ wody do instalacji wewnątrz budynku.

1.3 Pojawienie się mokrych ścian, wykwitów na ścianach

1.4 Problemy z zamykaniem drzwi łazienkowych, zdeformowane futryny i ościeżnice drzwi.

1.5 Zdeformowane i odspojone od ściany listwy przypodłogowe z drewna lub MDF-u

2. Jeżeli już zauważymy jeden lub więcej z powyższych objawów to należy rozpocząć własne śledztwo i upewnić się, czy zapłaciliśmy za polisę ubezpieczenia domu na ten rok. 

2.1 Jeżeli macie Państwo ubezpieczenie to warto skorzystać z moich usług. W większości polis jest punkt : POSZUKIWANIE PRZYCZYNY SZKODY – oznacza to, że ubezpieczyciela pokrywa koszty diagnostyki mające wskazać przyczynę powstania szkody. Wtedy nie płacicie Państwo za moją usługę, a całym problem diagnostyczno-wyciekowym zajmuję się JA.

2.2 Jeżeli macie Państwo możliwości to najpierwsza diagnostyka to próby ciśnieniowe 

2.3. Bardzo dobre wyniki daje samodzielne badanie kamerą termowizyjna ( może być taka w telefonie, choć dużo ludzi wypożycza, choćby od znajomych lub z zakładu pracy)

2.4 Badanie szumów stetoskopem lub szklanką – też może pomóc – wymagana duża cierpliwość ( + solidny zapas nerwosolu)

Telefon do mnie – 731 925 925