Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji

KILKA RAD JAK WSTĘPNIE WYKRYĆ OBAJWY WYCIEKU

1.    Pierwszym i najbardziej powszechnym objawem niekontrolowanego wycieku wody z instalacji jest ciągły ruch wodomierza, nawet wtedy, kiedy nie działają żadne punkty poboru wody. Oznacza to, że instalacji wycieka wody powyżej progu rozruchu wodomierza, w starszych modelach jest to około 30 litrów na dobę.

·         Proszę sprawdzić spłuczki, jeżeli jest ich kilka mogą przepuszczać wodę. Inne przecieki i okapywania na bateriach, szczególnie zastosowanych w celach gospodarczych i przemysłowych.

·         Proszę sprawdzić zawory wody ogrodowej, zawory w garażu itp. – mogą być niedomknięte lub uszkodzone, szczególnie w okresie zimowym wrażliwe są na przemarzanie i uszkodzenie.

2.       Jeżeli wyciek objawia się zwilgoceniem ścian, odkształceniem listew przypodłogowych itp., przebarwieniem fug, a licznik jest niewzruszony – oznacza to, że niekontrolowany wypływ wody z instalacji jest poniżej progu rozruchu licznika.

·         Żeby się przekonać, czy wyciek rzeczywiście ma miejsce, proszę zamknąć na noc główny zawór wody, nie korzystać z wody całą noc, najlepiej zakręcić zaworki  spłuczek. Gdy rano otworzymy zawór, woda nie powinna dobić ciśnienia do instalacji, licznik nie powinien drgnąć. Jeżeli jednak sieć dobiła wodę, co będzie słychać jak szum przepływu, oznacza to, że w ciągu nocy część wody z zamkniętej instalacji wypłynęło. 

·         Ideałem jest wykonanie próby ciśnieniowej, nie każdy ma jednak hydraulika po sąsiedzku

3.    Wyciek z CO. Jeżeli dolewacie Państwo wody do instalacji Waszym zdaniem zbyt często, lub kiedyś nie dolewaliście w ogóle , a teraz trzeba robić dolewki oznacza to, że nieszczelna jest instalacja centralnego ogrzewania. W tej kwestii sami nic nie zdiagnozujecie.

4.      Wyciek z kanalizacji. Jeżeli widoczny jest okap wody, jeżeli cieknie na piętrze, w woda kapie na parterze, metodą prób i błędów w używaniu poszczególnych urządzeń można wstępnie zdiagnozować odpływ jakiego urządzenia cieknie. Przerwy pomiędzy testowaniem poszczególnych punktów odpływowych powinny wynosić naj mniej 48 godzin. Jeżeli wyciek ma miejsce w posadzce, ścianie lub pod brodzikiem nic nie zdiagnozujecie