Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji
Wykrywanie lokalizacja wycieków wody i nieszczelności instalacji

SAMODZIELNA DIAGNOSTYKA INSTALACJI CZYLI SKĄD WIADOMO, ŻE MAMY WYCIEK

 Jak zlokalizować wyciek wody ?

 Jak wykryć miejsce wycieku wody w swoim domu lub mieszkaniu ?

1. Najpowszechniejsze objawy wycieku, które sugerują  pojawienie się nieszczelności:

- zawilgocenie ścian, wilgoć na ścinach, pęcherze, purchle na powierzchni ścian, wykwity solne ( kryształki soli mineralnych na ścianach), pleśń w szafach, spleśniałe buty, zapach stęchlizny w pomieszczeniu ( ilość zarodników w powietrzu jest wtedy krytycznie duża - jest to już niebezpieczne dla zdrowia domowników), powiększone futryny drzwi, brak możliwości swobodnego zamykania drzwi, podniesione panele, drewniana podłoga, która kiedyś skrzypiała nagle przestała wydawać z siebie odgłosy, pojawienie się ponadnormatywnie dużej ilości owadów - muszek i mrówek, zapach kanalizacji w deszczowe dni, plamy na ścianach i sufitach, odgłosy kapania w czasie ciszy nocnej, PRZECZUCIE, ŻE LEPIEJ BYŁO ZAPŁACIĆ HYDRAULIKOWI, BO TEN MÓGŁ SIĘ ZEMŚCIĆ ( to akurat nie żart, ponieważ zemsty hydraulików to najtrudniejsze wycieki z jakimi miałem kontakt) 

 

2. Jeżeli już zauważymy któryś w z powyższych objawów to należy rozpocząć własne śledztwo 

- sprawdzenie szczelności silikonów wokół wanien i brodzików w prysznicach - przeciętny silikon jest szczelny 2 do 3 lat - potem tylko jest. 

- sprawdzić stan fug w kabinach prysznicowych, czy nie są popękane

-zadbać o to, żeby pod prysznicem w otwory w  ścianie skąd wystają krzywki z wodą ( do nich zamontowana jest bateria) były starannie zasilikonowane.

- sprawdzić czy wodomierz nie kręci się przy zamkniętych zaworach w domu. Przy tym badaniu zalecam zakręcenie zaworku przy spłuczce.

- wykonać proste doświadczenie w nocy. Zamknąć główny dopływ wody przed pójściem spać, nie używać wody w nocy, najlepiej zakręcić spłuczkę (spłuczki) na noc. Jeżeli rano po otwarciu zaworu głównego  instalacja w naszym domu lub mieszkaniu zostanie dopełniona wodą, będzie to widać jak ruch wodomierza lub krótki syk przepływającej wody, oznacza to, że w nocy miał miejsce ubytek sugerujący wyciek.

- wykonać prostą próbę ciśnieniową. W wielu domach zamontowane są reduktory ciśnienia z manometrem. Warto z niego skorzystać. Zamknąć zawór głównego zasilania wody w budynku i zaobserwować, co będzie działo się ze wskazówką manometru. Zalecam zamknięcie zaworów przy spłuczkach na czas próby. Ciśnienie nie powinno spaść

- jeżeli z powodu spadków ciśnienia wody wyłącza się kocioł gazowy proszę sprawdzić, czy przyłącza do grzejników ( rury ) są suche, tak samo proszę zrobić w rozdzielaczach. Wszystkie muszą być suche.

- sprawdzić stan szczelności zaworów w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach lub garażu. Po zimie zdarza się, że ciekną.

- SKORO JUŻ CZYTACIE PAŃSTWO TEN TEKST TO ZNACZY,ŻE COŚ WZBUDZIŁO PAŃSTWA NIEPOKÓJ, PROSZĘ WIĘC ZADZWONIĆ DO MNIE  WYBRAĆ NUMER 731 925 925   NA PEWNO POMOGĘ, ZASUGERUJĘ CO DALEJ TRZEBA ZROBIĆ.